RAPORT

Pogarda

„Czy Rosja zaatakuje?”. Europejczycy wskazują nawet termin [SONDAŻ]

Władimir Putin naciska na Ukrainę i NATO (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Władimir Putin naciska na Ukrainę i NATO (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Większość Europejczyków uważa, że Rosja zaatakuje Ukrainę w 2022 roku oraz że NATO i Unia Europejska powinny wówczas stanąć w obronie Kijowa – wynika z badania przeprowadzonego przez think tank Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ECFR).

„Rosyjskie wojska są na Ukrainie”. Wiceszef MSZ o oczekiwaniach wobec Niemiec i Francji

Nasi partnerzy z Francji i Niemiec nie zawsze w ostatnich tygodniach dawali podstawy do tego, by interpretować ich działania w sposób jednoznaczny,...

zobacz więcej

„Zebrane dane sugerują coś w rodzaju geopolitycznego przebudzenia w Europie” – powiedział dyrektor ECFR Mark Leonard, opisując wyniki badania. Przeprowadzono je pod koniec stycznia w siedmiu państwach unijnych: Finlandii, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii, Szwecji i Włoszech – stanowiących dwie trzecie ludności UE.

Putin zdecyduje się na wojnę?


„Państwa UE były ukazywane jako podzielone, słabe i nieobecne w kwestii Ukrainy, jednak europejscy obywatele są zjednoczeni: uważają, że (prezydent Rosji) Władimir Putin może zdecydować się na działania militarne, a Europa wraz z partnerami z NATO powinna (wówczas – red.) przyjść na pomoc Ukrainie” – dodał Leonard, cytowany przez brytyjski dziennik „The Guardian”.

Ankietowani z siedmiu krajów uważają, że do rosyjskiej inwazji może dojść już w tym roku – najwięcej przekonanych o tym osób jest w Polsce (73 proc.) i Rumunii (64 proc.), a najmniej w Finlandii (44 proc.). W pozostałych pięciu państwach było to od 51 do 55 proc. badanych.

Zaufanie do UE i NATO większe niż do USA


Co najmniej połowa ankietowanych w każdym kraju – a ponad 60 proc. w Polsce, Szwecji, Włoszech, Rumunii i Finlandii – uważa, że w przypadku rosyjskiej inwazji to Unia Europejska obroni interesy swoich obywateli. W Szwecji i Finlandii zaufanie do UE było nawet większe niż do NATO.

Wiara, że USA są równie mocno zaangażowane w obronę interesów obywateli UE, była wyraźnie niższa, a we wszystkich badanych krajach poza Polską i Rumunią więcej respondentów deklarowało, że bardziej ufa Niemcom niż USA. Nawet w Polsce NATO (75 proc.) i UE (67 proc.) były postrzegane jako bardziej wiarygodne niż USA. Większość Europejczyków uważa, że Rosja zaatakuje Ukrainę w 2002 roku oraz że NATO i Unia Europejska powinny wówczas stanąć w obronie Kijowa – wynika z badania przeprowadzonego przez think tank Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ECFR). Większość badanych w siedmiu krajach uznała Sojusz Północnoatlantycki i jego 30 państw członkowskich za głównych obrońców suwerenności Ukrainy, ale wyrażała przekonanie, że UE także ponosi dużą odpowiedzialność za przystąpienie do obrony Ukrainy w przypadku rosyjskiej agresji.

Pomoc Ukrainie? Tu nie ma wątpliwości, że warto się narazić


Badanie wykazało również, że Europejczycy są gotowi zaakceptować znaczące, potencjalnie długoterminowe zagrożenia w wyniku obrony Ukrainy, w tym możliwy napływ dużej liczby uchodźców, wyższe koszty energii, naciski gospodarcze, cyberataki i groźbę działań militarnych Rosji.

Ostrzeżenie przed pracownikiem Onetu na ukraińskim blogu. „Pojawił się w Kijowie”

„To polski dziennikarz, Marcin Wyrwal. Nie przepraszam, że może błędnie napisałem jego nazwisko. To dlatego, że mało mnie obchodzi zdanie kogoś,...

zobacz więcej

Respondenci w Polsce, Rumunii i Szwecji częściej twierdzili, że pomoc Ukrainie byłaby „warta ryzyka”, przy czym 53 proc. ankietowanych w Polsce stwierdziło, że wspieranie Ukrainy byłoby warte nawet ryzyka agresji militarnej wymierzonej w ich kraj. Obywatele Francji i Niemiec byli najmniej skłonni do ponoszenia potencjalnych strat. Jak skomentowali autorzy raportu, może to oznaczać, że wierzą oni, iż możliwe koszty mogą przewyższyć korzyści.

Europa bardziej „przedwojenna” niż „powojenna”


Z badania wynika również, że pomimo okazywanej przez Wielką Brytanię solidarności z Ukrainą niewielu Europejczyków dostrzega rolę Wielkiej Brytanii w ewentualnym konflikcie. Jedynie w Polsce (66 proc.) i Szwecji (52 proc.) większość ankietowanych uznała, że Wielka Brytania powinna przyjść z pomocą Ukrainie.

Ankieta wykazała, że „nie ma już wiele prawdy we frazesie, że Europejczycy uważają wojnę za coś niemożliwego i przyjmują pokój za rzecz oczywistą; swój świat postrzegają raczej jako przedwojenny niż powojenny” – podkreślają autorzy.

Zobacz także: Obsceniczny żart Putina o Ukrainie. „Podoba się czy nie – cierp, krasawico” [WIDEO]
teraz odtwarzane
Obsceniczny żart Putina o Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej