RAPORT

Pogarda

Ostrzeżenie przed pracownikiem Onetu na ukraińskim blogu. „Pojawił się w Kijowie”

„Wykonał niejeden materiał na rosyjskie zamówienie” (fot. Twitter.com/Wyrwal; screen www.fashikdonetsk.com)
„Wykonał niejeden materiał na rosyjskie zamówienie” (fot. Twitter.com/Wyrwal; screen www.fashikdonetsk.com)

Najnowsze

Popularne

„To polski dziennikarz, Marcin Wyrwal. Nie przepraszam, że może błędnie napisałem jego nazwisko. To dlatego, że mało mnie obchodzi zdanie kogoś, kto wykonał niejeden materiał na rosyjskie zamówienie” – takie zarzuty wobec pracownika Onetu czytamy na proukraińskim blogu z Doniecka fashikdonetsk.com. Autor podaje kilka przykładów co najmniej dwuznacznych działań medialnych mężczyzny. Wyrwał jak dotąd nie odniósł się do tej publikacji.

Wyrwał z Onetu o „dehumanizowaniu ludzi jak Ukraińcy prorosyjskich separatystów”

„To jest odhumanizowanie ludzi” – tak o ujawnieniu przez szefów MON i MSWiA informacji m.in. o domniemanych powiązaniach nielegalnych migrantów z...

zobacz więcej

Jak ocenia bloger, wpuszczenie Wyrwała na Ukrainę jest podobnie niedopuszczalne, jak byłoby wpuszczenie do kraju Olgi Skabiejewej uznawanej za jedną z głównych figur putinowskiej propagandy. Autor odnosi się do informacji podanej przez samego Wyrwała, który poinformował, że dotarł z „ekipą Onetu” do ukraińskiej stolicy, by „nadawać z Ukrainy obrazki z przygotowań do tego, co mamy nadzieję, że nie nadejdzie”.

W tekście na temat pracownika Onetu przypomniano skandaliczny wywiad, jaki Wyrwał i Tomasz Maciejczuk przeprowadzili z proputinowskim politykiem Denisem Puszylinem. To były już premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Wywiad zdjęto ze strony onet.pl po 20 godzinach (co w Rosji stało się przyczynkiem do komentowania „ braku wolności słowa” w Polsce). Dla Maciejczuka był to dziennikarski debiut w polskich mediach. Wypowiadał się on za to już wcześniej – przedstawiany jako „polski dziennikarz” – w mediach rosyjskich. Więcej  na jego temat możesz przeczytać tutaj. Obu panów określono słowem „GRU-sznik”, (od rosyjskiego GRU – Główny Zarząd Wywiadowczy) które stosuje się w odniesieniu do agentów lub kolaborantów Kremla.

„A teraz Marcin chodzi swobodnie po Kijowie. I w Kijowie nikt nie ma o to do obywatela Polski pretensji. Chłopcy i dziewczęta, nie pomyliło się wam coś? To może warto oficjalnie zaprosić samego (Dmitrija) Kisielowa (czołowy propagandysta zwany „ustami Putina” – red.) No a co? Niech pokaże Rosjanom, jak to w Kijowie hajlują na każdym rogu” – kpi ukraiński internauta.

Bloger przypisuje też Wyrwałowi – którego nazywa m.in. „czortem” – wywiad z ochotnikiem walczącym w szeregach prokremlowskich separatystów. Co ciekawe Wyrwał w Polsce już wcześniej dał się poznać skandalicznymi publikacjami. Jedną z nich duża polska fabryka broni określiła, jako „element kampanii wymierzonej w polski przemysł zbrojeniowy”. Zasłynął też opublikowanym na łamach Onetu wywiadem z liderem skrajnie prawicowej Falangi Bartoszem Bekierem. Współpracujący w przeszłości z prokremlowską partią Zmiana mężczyzna straszył w nim Polaków „10 tys. narodowców w Warszawie”, z których „nawet połowa z nich przeszkolona z taktyki walki”. 

W zeszłym roku atakował polski rząd, przy okazji prezentując postawę Ukraińców wobec „zielonych ludzików” Putina, jako przykład negatywny. Dużym echem odbił się również reportaż Onetu, m.in. autorstwa Marcina Wyrwała, w którym widać jak dzieci nielegalnych imigrantów, przebywające w Michałowie podchodzą do słodyczy, specjalnie rzucanych im zza krat.

Czytaj więcej tekstów na ten temat:

1.  Onet zrobił wywiad z faszyzującym ekstremistą. Internauci w szoku
2.  Michałów i zdjęcia dzieci: lawina komentarzy po ujawnieniu procederu
3. „Łucznik”: Artykuł Onetu „elementem kampanii wymierzonej w polski przemysł zbrojeniowy”
4.  Wyrwał z Onetu o „dehumanizowaniu ludzi jak Ukraińcy prorosyjskich separatystów”
5.  Gdy Putin z Łukaszenką atakują Polskę, Onet promuje antypaństwowy marsz
6.„Romans” Onetu z Władimirem Putinem. Zobacz 10 przykładów
7.  Onet wystawił laurkę Putinowi. Internauci komentują
8.  Wajcha przełożona. Onet zaczął ocieplanie wizerunku Putina
9.  Ambasador Rosji broni polityki gazowej Putina. List opublikował Onet
10.Onet oburzony na Polskę. „Oskarża Berlin o spiskowanie z Rosją”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jak mówi autor strony, nazwa bloga „Faszyk Doniecki” to żart odwołujący się do rosyjskiej propagandy, według której, jak mówi, każdy przedstawiciel narodu byłego Związku Sowieckiego, odczuwający własną tożsamość narodową, jest faszystą. Jak wspomina, w 2014 r. na każdym kroku straszono ludzi w Donbasie ukraińskimi faszystami, którzy przybędą z zachodniej części Ukrainy. A uratować rosyjskojęzyczną ludność przed faszystami miała wkraczająca rosyjska armia i „zielone ludziki”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej