RAPORT

Wojna na Ukrainie

Putin o przyjęciu Ukrainy do NATO: Nastąpi konfrontacja militarna, chcecie wojny z Rosją?

Władimir Putin zasugerował, że Francuzi będą umierali za Krym (fot.  Alexei Nikolsky\TASS via Getty Images)
Władimir Putin zasugerował, że Francuzi będą umierali za Krym (fot. Alexei Nikolsky\TASS via Getty Images)

– A wy chcecie wojny z Rosją? Spytajcie swoich czytelników, widzów, internautów: „chcecie, żeby Francja prowadziła wojnę z Rosją”? Przecież tak będzie. Takimi konsekwencjami Władimir Putin zagroził Francji i Sojuszowi Północnoatlantyckiemu w przypadku przyjęcia w jego szeregi Ukrainy.

– W doktrynie ukraińskiej zapisano, że Rosja jest przeciwnikiem i że odzyskanie Krymu możliwe jest także poprzez przeprowadzenie akcji militarnej. Proszę sobie wyobrazić, że Ukraina jest członkiem NATO. Artykuł 5 (Paktu Północnoatlantyckiego – red.) nie został odwołany. Niedawno pan Biden powiedział, że art. 5 to absolutny imperatyw i zostanie wykonany. Znaczy, nastąpi konfrontacja militarna Rosji z NATO.

Już pytałem na poprzedniej konferencji: co mamy zrobić? Iść na wojnę z NATO? Ale chcę też zadać pytanie wam. Jest druga część tego pytania: A wy chcecie wojny z Rosją? Spytajcie swoich czytelników, widzów, internautów: „chcecie, żeby Francja prowadziła wojnę z Rosją”? Przecież tak będzie – zagroził rosyjski prezydent podczas konferencji prasowej po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.  Według Kremla podczas rozmowy nie podjęto żadnych ostatecznych ustaleń. Zdaniem "Financial Times” Macron porozumiał się z Putinem, iż Moskwa nie będzie podejmować żadnych nowych "inicjatyw militarnych", a także, że zgodziła się na wycofanie z Białorusi 30 tys. swoich żołnierzy po zakończonych tam wspólnych ćwiczeniach. Jak rozmowę komentowały francuskie media, sprawdzisz tutaj

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej