RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najgorsze wyniki w historii UE i czarny scenariusz. Jak radzi sobie Polska?

Inflacja producencka w UE sięgnęła 26 proc. (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Inflacja producencka w UE sięgnęła 26 proc. (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Inflacja producencka w strefie euro przekroczyła 26 proc. i jest najwyższa w historii unii walutowej. Ceny producentów (producer price index) w grudniu 2021 roku były rekordowo wyższe niż niż rok wcześniej. W Irlandii wzrost ten wyniósł 99,2 proc., w Danii 58,9 proc., a w Rumunii 42,3 proc. Na tym tle dane z Polski wyglądają co najmniej bardzo dobrze.

Dziennikarka zaskoczona. Sikorski przekonuje, że PO chciała wprowadzić 500 Plus

Europoseł PO Radosław Sikorski przekonywał w Radiu ZET, że partia ta miała wiele pomysłów prospołecznych, ale nie mogła ich realizować przez kryzys...

zobacz więcej

Wskaźnik inflacji producenckiej (PPI) pokazuje, jaki poziom cen ustalają producenci na kolejnych etapach wytwarzania towarów oraz usług.

Do 2021 roku sytuacja była dość stabilna, a wahnięcia można było określać jako mieszczące się w normie. Jednak niecały rok temu dane wystrzeliły. Epidemia koronawirusa oraz rosnące ceny energii sprawiły, że wzrosty są rekordowo wysokie.

Zobacz także ->  Krzysztof Wołodźko: PKB, niskie bezrobocie i pytanie o dobry humor

Obserwatorzy rynku alarmują, że dane te „zapowiadają koniec 30-letniego okresu prosperity”, zarówno w Unii, jaki i w Polsce, której rynek jest w końcu częścią rynku unijnego. Obawiają się, że tak wysoka dynamika PPI jest ponurym zwiastunem reakcji łańcuchowej cen w wielu sektorach unijnego rynku.

Polska w grupie prymusów


„Efekty wyższych cen w fabrykach są już regularnie przerzucane na konsumentów. Wstępny odczyt inflacji HICP za styczeń też zaskoczył ekonomistów i po raz pierwszy w historii strefy euro przekroczył poziom 5 proc. rocznie” – pisze bankier.pl.

Najwyższa inflacja w historii Niemiec. Ekspert o konsekwencjach dla Polski

Dane napływające z Niemiec nie brzmią dobrze. Tamtejsza inflacja PPI w grudniu przyspieszyła do 24,2 proc. r/r przy wzroście m/m o 5 proc. Zdaniem...

zobacz więcej

Co ciekawe, gdy w Irlandii inflacja PPI wyniosła 99,2 proc., na Malcie było to zaledwie 4,1 proc. Różnice między poszczególnymi państwami Europy są więc ogromne.

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że lepiej od Polski (18,3 proc) radzi sobie zaledwie pięć państw. Są to wspomniana Malta (4,1 proc.), Słowenia (10,6), Czechy (13,2), Słowacja (14,6) i Francja 17,7).

Zobacz także ->  „Głupi sukinsyn”. Biden wypalił po pytaniu o inflację [WIDEO]

Znacznie dłuższa jest lista państw, w których sytuacja wygląda dziś o wiele gorzej.

Dla przykładu, inflacja producencka w Austrii wyniosła 21,1 proc., w Niemczech 23,6 proc., we Włoszech 27,8 proc., w Hiszpanii 35,9 proc., a w Belgii 39 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej