RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przekop Mierzei Wiślanej zimą. Zobacz film

Prace w ramach pierwszej części budowy drogi wodnej mają się zakończyć jeszcze w tym roku (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)
Prace w ramach pierwszej części budowy drogi wodnej mają się zakończyć jeszcze w tym roku (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Przekop Mierzei Wiślanej w pełni ma zafunkcjonować w 2023 roku. Bałtyk zostanie połączony z Zalewem Wiślanym. W zeszłym roku powstały tam m.in. dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Ten rok za sprawą Orkanu Nadia nie był już tak kolorowy, jak poprzedni. Żywioł, który osiągnął w porywach prędkość do 130 km/h uderzył w trwającą budowę przekopu. Jego siłę odczuły okoliczne drzewa i nieukończone falochrony w Zatoce Gdańskiej. Sprawdźmy, co słychać teraz?

Przekop Mierzei Wiślanej. Ruszył drugi etap prac

Rozpoczęły się prace przy wzmacnianiu podłoża pod drogę, która będzie prowadzić do nowego mostu w Nowakowie nad rzeką Elbląg. To drugi etap budowy...

zobacz więcej

Podsumowanie roku 2021 na Przekopie Mierzei Wiślanej


Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat. W prace te zaangażowanych było ponad 2,8 tys. osób. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej – czytamy na internetowej stronie inwestycji.

– Inwestycja jest mocno zaawansowana, wszystkie jej części są, lub w najbliższym czasie będą realizowane, tak aby ten długo oczekiwany szlak wodny zafunkcjonował w pełni w 2023 roku – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Sztormowy początek roku


Orkan Nadia uderzył w budowę Przekopu Mierzei Wiślanej. Żywioł, który osiągnął w porywach prędkość do 130 km/h pod koniec stycznia uderzył w trwającą budowę przekopu. W okolicach inwestycji połamanych zostało wiele drzew, sztormowe fale z pełną siłą uderzyły w nieukończone falochrony w Zatoce Gdańskiej.

5 lutego 2022 roku


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej