RAPORT

Prorosyjska era Tuska

By powstrzymać „jakąkolwiek dalszą rosyjską agresję”. Wspólny komunikat po spotkaniu Rau-Blinken

„Dzielimy nie tylko wspólne wartości, ale i świadomość wspólnej odpowiedzialności za przyszłość ludzkości” (fot. S.Indra/MSZ)
„Dzielimy nie tylko wspólne wartości, ale i świadomość wspólnej odpowiedzialności za przyszłość ludzkości” (fot. S.Indra/MSZ)

Stany Zjednoczone i Polska „zobowiązały się do współpracy w powstrzymaniu jakiejkolwiek dalszej rosyjskiej agresji” – napisano w opublikowanym przez Departament Stanu wspólnym komunikacie po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua i sekretarza stanu Antony’ego Blinkena. Podkreślono, że obie strony „współpracują w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego, wspierają także europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy”.

„Dowód solidarności w okresie niepewności”. Amerykańscy żołnierze wylądowali w Jasionce

Nasz wkład oraz udzielone Polsce przez nasz kraj wsparcie są dowodem solidarności z naszymi sojusznikami w tym okresie niepewności - powiedział...

zobacz więcej

„Rządy Stanów Zjednoczonych i Polski przeprowadziły w dniu 4 lutego 2022 r. w Waszyngtonie dialog strategiczny obejmujący konsultacje między ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem a Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem”. Departament Stanu wyjaśnił, że 4 lutego przypada rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki, „polskiego generała, który dwa wieki temu walczył o wolność Ameryki”. Przypominając o historycznej przyjaźni polsko-amerykańskiej w komunikacie wskazano, że dziś chodzi o coś więcej: „dzielimy nie tylko wspólne wartości, ale i świadomość wspólnej odpowiedzialności za przyszłość ludzkości”.

„Ten dialog strategiczny nastąpił w kluczowym momencie. Dowodzi siły i wagi dwustronnych stosunków w chwili, gdy Stany Zjednoczone i Polska skupiają się na wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO związanych z rosyjską agresją” – podkreślono we wspólnym komunikacie. Wyjaśniono, że „Stany Zjednoczone i Polska współpracują w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego, wspierają także europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy”.

Jak wynika z komunikatu, dialog strategiczny otworzyli wiceszef MSZ Marcin Przydacz i doradca Departamentu Stanu Derek Chollet.

„Grupy robocze omówiły kwestie współpracy dwustronnej w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i zbiorowego, kwestie polityki wojskowej, bezpieczeństwa energetycznego w tym zmian klimatu i współpracy w zakresie energetyki jądrowej, koniunktury gospodarczej, współpracy w ramach Inicjatywy Międzymorza oraz wzmacniania poprzez OBWE wartości i instytucji demokratycznych w Europie, Eurazji i naszych krajach” – napisano w dokumencie.

Prezydent Czech: Nie poprę wysłania czeskich wojsk na wschodnią flankę NATO

Prezydent Czech Milosz Zeman zadeklarował w niedzielę w programie telewizyjnym prywatnej stacji CNN Prima News, że nie podziela obaw przed możliwym...

zobacz więcej

Przedstawiciele Polski i USA przedyskutowali także kwestię polskiego przywództwa w OBWE w kontekście osiągnięcia rozwiązań dyplomatycznych dla konfliktów regionalnych. Wyrazili również stanowcze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz „zobowiązały się do współpracy w powstrzymaniu jakiejkolwiek dalszej rosyjskiej agresji”.

W spotkaniu poza polskim MSZ i amerykańskim Departamentem Stanu wzięli także udział przedstawiciele szeregu innych resortów. Z polskiej strony w pracach uczestniczyli reprezentanci MON, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz MSWiA.

„Stany Zjednoczone i Polska podkreśliły znaczenie amerykańsko-polskiego partnerstwa wobec wspólnych zagrożeń i wyzwań.– czytamy w komunikacie. Uczestnicy spotkania – jak poinformowano – potwierdzili opartą na wspólnych wartościach i interesach ścisłą, trwałą i pogłębiającą się współpracę obu państw.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Obie strony wyraziły zainteresowanie pogłębieniem strategicznego partnerstwa. Kolejne spotkanie ma się odbyć w Warszawie na początku 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej