RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trwa nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy

Za obsługę świadczenia 500 Plus odpowiedzialny jest ZUS (fot. Shutterstock)
Za obsługę świadczenia 500 Plus odpowiedzialny jest ZUS (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Trwa nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy przypadający na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. – Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną – przypomniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg o programie „Rodzina 500 plus”. Jest termin składania wniosków

Od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” – przypomina minister rodziny i polityki...

zobacz więcej

Dodała, iż za obsługę świadczenia 500 Plus odpowiedzialny jest teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak wcześniej, samorządy.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśliła, że elektroniczne składanie wniosków oznacza ogromne oszczędności dla budżetu państwa. Wyjaśnia, że koszty obsługi wynoszą 0,1 procent kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń. Koszt obsługi świadczenia spadnie z 5 złotych do 50 groszy. W latach od 2022 - 2033 koszty obsługi wyniosą 427 milionów złotych a oszczędności prawie 3 miliardy 100 milionów złotych.

Przeczytaj także: „Polityka prorodzinna to proces długoterminowy”

Prezes Uścińska zaznaczyła, iż rodzice doskonale radzą sobie z elektroniczną formą składania wniosków i od wtorku, kiedy nabór ruszył, do wczoraj złożyli blisko 800 tysięcy wniosków na ponad milion dzieci.

– Osoby, które mają problem z internetem mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie – podkreśliła prezes Uścińska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Dodała, iż od tego roku wypłata świadczenia 500 Plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej