RAPORT

Wojna na Ukrainie

Cena paliwa w Polsce przyciąga kierowców z Berlina i Brandenburgii

Tańsze paliwo w Polsce przyciąga niemieckich kierowców  (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
Tańsze paliwo w Polsce przyciąga niemieckich kierowców (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Polska na pół roku obniżyła podatek paliwowy z 23 do 8 proc. Przyciąga to kierowców z Berlina i Brandenburgii. Napełnienie 50-litrowego baku jest teraz w Polsce tańsze o 25 euro – pisze dziennik „Bild”.

Benzyna po 6 zł za Tuska i Morawieckiego? Posłanka o portfelach Polaków

Opozycja i stacja TVN podkreślają, że choć benzyna w Polsce jest najtańsza w UE, to np. Niemców i tak stać statystycznie na kupienie więcej paliwa....

zobacz więcej

Litr benzyny super za 1,14 euro - tak tanio można zatankować w Słubicach bezpośrednio za przejściem granicznym. Dzięki temu turystyka paliwowa do Polski znacznie rośnie.

Już we wtorek na słubickich stacjach benzynowych panował większy ruch niż zwykle, jak twierdzą operatorzy stacji. Policja spodziewa się korków na granicy, zwłaszcza w nadchodzący weekend - relacjonuje „Bild”.

Pracownik słubickiej stacji Circle K mówi gazecie, że „dziś klientów kupujących benzynę było o 20 proc. więcej, w weekend spodziewam się 100 proc. (więcej)”. „Szefowie stacji benzynowych, jak Stephanie Wellnitz-Kuhrau z Frankfurtu nad Odrą, odczuwają skutki kryzysu” – pisze gazeta".

„Obecna sytuacja mocno uderza w stacje benzynowe w Niemczech. Musiałam już dostosować godziny otwarcia, ponieważ ludzie rzadko tankują po godz. 18” – mówi dziennikowi Wellnitz-Kuhrau. Zauważa też, że „z jednej strony w Polsce obniżono VAT, a z drugiej strony w Niemczech wprowadzono podatek od emisji CO2. To w nas mocno uderza”.

„Polskie stacje benzynowe kuszą okazyjnymi cenami. Po obniżeniu podatku VAT litr benzyny Super kosztuje za granicą tylko 1,14 euro. W Niemczech około 50 centów więcej. Oszczędzają jednak tylko ci, którzy mają niedaleko do polskiej stacji benzynowej” – pisze gazeta.

Rekordowo wysokie ceny paliw w Niemczech. Szok na stacjach benzynowych

Nigdy wcześniej benzyna nie była za Odrą tak droga jak teraz – piszą niemieckie media. Eksperci biją na alarm, a politycy opozycji wzywają...

zobacz więcej

Z wyliczeń „Bilda” wynika, że „napełnienie 50-litrowego zbiornika jest teraz w Polsce tańsze o 25 euro. W przypadku dopuszczalnego 20-litrowego kanistra można zaoszczędzić kolejne 10 euro”.

Stacje przy granicy mogą zniknąć


W Niemczech Stowarzyszenie Branży Warsztatowej i Stacji Paliw Północny-Wschód zakłada, że turystyka paliwowa w kierunku Polski ponownie znacząco wzrośnie. Ruch przez granicę już w ostatnich dniach znacznie się zwiększył, powiedział cytowany przez rbb24 szef związku Hans-Joachim Ruehlemann.

Stowarzyszenie widzi „katastrofalne skutki” dla stacji w regionie przygranicznym. Na granicy z Polską jest kilkaset stacji benzynowych, które muszą obawiać się o swoje istnienie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Mamy teraz sytuację, która nigdy wcześniej nie była tak zła. Wiele z nich będzie rozważać zamknięcie działalności” – powiedział. W tej chwili już nawet 70 proc. klientów benzynowych odpadało.

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Samochodowego (ADAC) w środę średnia dzienna cena za litr benzyny wyniosła w Niemczech 1,712 euro i tym samym była najwyższa w historii. Poprzedni rekord padł w 2012 r. Olej napędowy kosztował w środę 1,640 euro za litr - to również rekord.

Czytaj także: Najazd słowackich aut na polską stację benzynową. Niektórzy wzięli kanistry

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej