RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zatrzymania w sprawie gangu vatsterów. Państwo straciło ponad 269 mln zł

Oszuści zarobili fortunę na fikcyjnym obrocie stalą (fot. policja.waw.pl, zdjęcie ilustracyjne)
Oszuści zarobili fortunę na fikcyjnym obrocie stalą (fot. policja.waw.pl, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 269 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności gangu vatsterów zajmującym się fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi. W ostatnich dniach funkcjonariusze ABW, na polecenie małopolskich „pezetów” Prokuratury Krajowej, zatrzymali cztery osoby związane z tą grupą. Są one zamieszane w pozorowaną sprzedaż stali o wartości 5,85 mln zł ze spółki zarejestrowanej w Czechach do przedsiębiorstw ze Słowacji.

Nekro-vatsterzy wyłudzili miliony. „Handlowali” między innymi trumnami

Pomysłowość przestępców wyłudzających zwrot VAT nie zna granic. Funkcjonariusze CBŚP oraz KAS zatrzymali sześć osób podejrzanych o wyłudzenie co...

zobacz więcej

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wespół z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo w sprawie gangu, który w latach 2011-14 wyłudzał zwrot podatku VAT. Grupa ta działała na terenie Mazowsza i Śląska, wykorzystując przy przekrętach spółki zarejestrowane także w Czechach oraz na Słowacji i Litwie.

Przestępczą sieć tworzyły firmy handlujące stalą.

– Postępowanie dotyczy wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT przez podmioty polskie i zagraniczne, które dokumentowały sprzedaż towaru niemającą odzwierciedlenia w rzeczywistości, i transakcje, które de facto zaistniały, ale odbiorcą wyrobów stalowych był podmiot polski. Mimo iż w tych wypadkach towar nie opuszczał kraju, firmy stosowały procedurę wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Przez trzy lata działalności stalowi vatsterzy narazili Skarb Państwa na stratę ponad 269 mln zł. Śledczy wciąż szukają majątków oszustów.

Vatsterzy stworzyli konsorcjum, dzięki któremu wyłudzili 160 mln zł

Pięć kobiet i dziewięciu mężczyzn zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i KAS w czasie zatrzymań członków przestępczego konsorcjum utworzonego do oszustw...

zobacz więcej

Czeski łącznik


Na razie funkcjonariusze ABW, zatrzymali na terenie Śląska cztery osoby, które zdaniem śledczych kontrolowały spółkę zarejestrowaną na terenie Czech. Za jej pośrednictwem oszuści kupili stal wartą ponad 5,85 mln zł.

Następnie towar został sprzedany i przewieziony do firm ze Słowacji. Przynajmniej tak wynikało z dokumentów wystawionych przez czeską spółkę. W rzeczywistości stal nigdy nie opuściła naszego kraju, ale trafiła do jednej z firm ze Śląska.

Prokurator małopolskich „pezetów” przedstawił całej czwórce zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzenie zwrotu podatku VAT i w związku z fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi, oszustw oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach”. Podejrzanym grożą kary do 10 lat więzienia.

Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej