RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda z wizytą w Chinach. „Inne drogi dotarcia do Władimira Putina”

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda, który wybiera się do Pekinu na uroczystość otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich, będzie tam także prowadził rozmowy dyplomatyczne o kryzysie wokół Ukrainy – poinformował w środę w TVP Info Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Jak wyjaśnił, działania prezydenta będą próbą znalezienia innej drogi dotarcia do Władimira Putina.

Bloomberg: Amerykanie zapraszają Rosjan na inspekcję do Redzikowa

Administracja prezydenta USA Joego Bidena jest gotowa do rozmów z Rosją na temat inspekcji amerykańskich baz obrony przeciwrakietowej – w polskim...

zobacz więcej

– W dyplomacji zawsze poszukuje się nie tylko rozwiązania w relacjach dwustronnych, ale także próby zaangażowania w to trzeciej strony – mówił Jakub Kumoch w TVP Info.

Widmo konfliktu na Ukrainie


Aktualnie potwierdzone są rozmowy z prezydentem Xi Jinpingiem oraz z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który – jak wskazuje Kumoch – też może w tej sprawie odgrywać pewną rolę.

– Bo wszystko to dzieje się w okresie olimpijskim; nawet w starożytnych czasach był zwyczaj zawieszania konfliktów na ten czas – podkreślił prezydencki minister.

Różne drogi wpłynięcia na Putina


Podkreślił przy tym, że w Pekinie będą również liczni przywódcy państw byłego ZSRR, którzy znają sytuację i którzy również mają bezpośredni kontakt z Władimirem Putinem. Jakub Kumoch dodał, że działania prezydenta Dudy będą próbą znalezienia innej drogi dotarcia do Władimira Putina, który na razie nie chce się ugiąć pod presją państw Zachodu. Według niego, wielu innych przywódców także liczy w tej kwestii na pomoc chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Zobacz także: Gazprom uniknie potężnych kar. Tak zdecydował Sąd UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej