RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Setki tysięcy pracowników odetchnie z ulgą. Handel w niedzielę będzie szczelniejszy

Jakie efekty przynoszą wolne od handlu niedziele? (fot. J.Arriens/NurPhoto/Getty)
Jakie efekty przynoszą wolne od handlu niedziele? (fot. J.Arriens/NurPhoto/Getty)

Najnowsze

Popularne

Dziś Dzień Handlowca, święto setek tysięcy pracowników tej ważnej dla polskiego rynku pracy branży. W tym roku może być szczególnie obchodzone, bo od 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca wolnych od handlu niedziel. To dobra wiadomość, która pozwala wierzyć, że nastąpi koniec obchodzenia przepisów przez międzynarodowe sieci handlowe.

Eksperci: polski handel dobrze poradził sobie z pandemią

Polski handel dobrze poradził sobie z COVID-19 – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że tylko w okresie od listopada 2019...

zobacz więcej

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta ogranicza możliwość omijania zakazu przez sieci, które korzystając z luki w prawie podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich sklepach na odbiór przesyłek i listów. Nowe prawa zakłada, że tego typu działalność zostanie ograniczona, a w niedziele niehandlowe będą mogły działać te sklepy, których przychody z działalności pocztowej będą stanowić 40 proc. całych przychodów. To oznacza, że rzeczywiste placówki pocztowe będą mogły działać.

Nowelizacja wprowadza również określenie „przeważająca działalność”. Oznacza ona rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Samochody z drugiej ręki drożeją w szalonym tempie

Samochody z drugiej ręki drożeją w szalonym tempie mimo rosnącego importu. Właśnie padł kolejny rekord – ceny i wieku – pisze środowy „Puls...

zobacz więcej

Korzyści dla całej gospodarki


Jakie efekty przynoszą wolne od handlu niedziele? „Zaobserwowano nie tylko pozytywne aspekty związane z sytuacją mikroprzedsiębiorstw oraz małych sklepów, ale także większe zadowolenie pracowników i ich rodzin, rozwój usług turystycznych, noclegowych, restauracyjnych, tj. szeroko rozumianej ekonomii czasu wolnego, która zwiększa krąg beneficjentów ograniczania handlu w niedzielę na obszar całej gospodarki. Należy wyraźnie stwierdzić, że ograniczenie handlu w niedziele to wsparcie dla wielu innych branż, w tym: turystyki i agroturystyki, gastronomii, hotelarstwa, kolei lokalnych, rekreacji i kultury. Taka regulacja przynosi korzyści dla całej gospodarki kraju. Co więcej, ta sprawa dotyczy naszego modelu życia, a więc kwestii społecznych i kulturowych, wręcz cywilizacyjnych. To właśnie tego rodzaju względy przesądzają o ograniczeniach w handlu stosowanych w Europie w krajach tzw. Starej Unii.” – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy.

– Można powiedzieć: nareszcie. Czekaliśmy na to długo, dlatego że dzisiaj, mam nadzieję, skończy się wreszcie zabawa w paczkomaty przez duże sieci handlowe i rozpocznie się normalne przestrzeganie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę – skomentował nowelizację przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Przewodniczący podkreślił, że jest to bardzo ważne przede wszystkim dla pracowników, którzy chcą mieć wolną niedzielę dla siebie i swojej rodziny.

– I z tego miejsca apeluję do wszystkich pracowników, ale także obywateli w naszym kraju, którym zależy na tym, aby pracownicy w handlu też mieli odpoczynek. Jeżeli zauważą, że w niedzielę są otwarte sklepy czy sieci handlowe, by te procedery zgłaszali do inspekcji pracy. A te inspekcje pracy powinny nakładać w takich wypadkach najwyższe kary, czyli te po 100 tys. zł – zaapelował przewodniczący Solidarności.

Fiskus ostro bierze się za handel paliwami. Chce utrudnić wyłudzanie VAT

Rząd zamierza wzmocnić monitoring paliw. Pod lupą organów skarbowych znajdą się wszystkie stacje benzynowe, a nawet osoby prywatne – pisze „Puls...

zobacz więcej

Inicjatywa obywatelska


Warto przypomnieć, że ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 r. Od samego początku ustawa przewidywała katalog 32 wyłączeń obejmujących m.in. placówki pocztowe, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepiki z prasą, kawiarnie.

Złamanie zakazu handlu w niedziele może skutkować karą od 1 tys. do 10 tys. zł, a w przypadku uporczywego naruszania przepisów nawet ograniczeniu wolności. Ustawa przewiduje również siedem handlowych niedziel - ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia i dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa ograniczająca handel była inicjatywą obywatelską Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, do której należała m.in. NSZZ „Solidarność”. Pod projektem ustawy podpisało się pół miliona Polaków.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele przywraca normalność i jest faktycznym pokazaniem wewnątrzspołecznej, polskiej solidarności – mówił po podpisaniu ustawy Prezydent Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej