RAPORT

Pogarda

Po wystąpieniu Trumpa prokurator zwróciła się o ochronę FBI

Były prezydent USA Donald Trump nie uznaje swojej porażki w ostatnich wyborach (fot. PAP/EPA/MICHAEL WYKE)
Były prezydent USA Donald Trump nie uznaje swojej porażki w ostatnich wyborach (fot. PAP/EPA/MICHAEL WYKE)

Najnowsze

Popularne

Stanowa prokurator z Atlanty Fani Willis w Georgii zwróciła się do FBI o ochronę po tym, jak były prezydent Donald Trump wezwał swych zwolenników do organizowania wielkich protestów przeciwko władzom prowadzącym postępowania wobec niego.

Jak podaje telewizja NBC News, Willis zwróciła się do władz federalnych o ochronę budynków kompleksu sądowego i administracyjnego hrabstwa Fulton. Prokurator prowadzi jedno ze śledztw przeciwko byłemu prezydentowi w sprawie wywierania presji na władze stanowe, by zmienić wyniki przegranych przezeń wyborów.

W ubiegłym tygodniu uzyskała ona zgodę sądu na powołanie specjalnej wielkiej ławy przysięgłych, która może zdecydować o postawieniu Donaldowi Trumpowi zarzutów karnych.

Prokurator uzasadniła prośbę w liście do FBI powołując się na obawy na temat bezpieczeństwa związane z sobotnim przemówieniem Trumpa na wiecu wyborczym w Conroe w Teksasie, w którym wysuwał oskarżenia pod adresem władz prowadzących dochodzenia przeciwko niemu.

– Jeśli ci radykalni, występni, rasistowscy prokuratorzy zrobią cokolwiek złego lub nielegalnego, mam nadzieję, że będziemy mieć w tym kraju największe protesty, jakiekolwiek widzieliśmy, w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Atlancie i wszędzie indziej, bo nasz kraj i nasze wybory są skorumpowane – mówił Trump, wskazując na miejsca, gdzie toczą się przeciwko niemu postępowania.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Były prezydent zasugerował też, że jeśli ponownie dojdzie do władzy, zamierza ułaskawić uczestników szturmu na Kapitol, bo są według niego traktowani „bardzo nieuczciwie”. W wydanym później oświadczeniu Trump stwierdził też, że były wiceprezydent Mike Pence „miał prawo zmienić wynik” wyborów w 2020 roku, do czego namawiał go on sam oraz protestujący 6 stycznia tłum.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej