RAPORT

Pogarda

Notatki Tuska, klub Nowaka, powrót Petru

Donald Tusk, Sławomir Nowak, Ryszard Petru (fot. Getty Images; Forum)
Donald Tusk, Sławomir Nowak, Ryszard Petru (fot. Getty Images; Forum)

Najnowsze

Popularne

Nie słabnie napięcie wokół Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, a premier Mateusz Morawiecki dyskutował o zagrożeniach podczas szczytu europejskiej prawicy „Obronić Europę” w Madrycie.

„Czemu nie zamach stanu?” Hiszpański europoseł „spróbuje pomóc zmienić władze” w Polsce

– Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski – mówi w wywiadzie dla portalu euractiv.pl...

zobacz więcej

Niedziela. Pons chce zmienić w Polsce rząd


Hiszpański europoseł Esteban González Pons wybiera się do Polski. To nic dziwnego, przed pandemią Kraków, Gdańsk czy Warszawa były bardzo chętnie odwiedzane przez licznych turystów z Półwyspu Iberyjskiego. „Gość w dom, Bóg w dom” – mówi stare polskie przysłowie. Jednak w przypadku gości, którzy przyjeżdżają robić nam w domu porządki według własnego widzimisię, o miłym przyjęciu mowy być nie powinno. Europoseł będzie w lutym kierował „misją Parlamentu Europejskiego ws. zbadania informacji nt. nielegalnego użycia szpiegowskiego oprogramowania Pegasus przeciwko politykom opozycji”. Z aroganckiego wywiadu jakiego udzielił portalu euroaktiv.pl hiszpański polityk przyjeżdża do Polski z interwencją międzynarodową: – Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski – powiedział Esteban González Pons. Czy dojdzie do zamachu stanu przeprowadzonego przez Ponsa dowiemy się dopiero w lutym.

Tymczasem w „Strefie starcia” TVP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zaprezentował ekspertyzę przygotowaną na zlecenie Senatu RP. Politycy opozycji od dawna mówią, że Polski Ład to same najgorsze rzeczy. – Przede wszystkim powinniśmy podkreślić, że to, co państwo tutaj pokazują, to jest opracowanie przygotowane na zlecenie Senatu, którym kieruje marszałek Grodzki. Zaprosił firmę, która jego zdaniem obiektywnie popatrzy na ten problem, więc tych wątpliwości, że to są dane precyzyjnie policzone, nie powinniśmy mieć – stwierdził w programie „Strefa starcia” Zbigniew Kuźmiuk. Ekspertyza Fundację Centrum Analiz Ekonomicznych musiała bardzo zawieść marszałka Grodzkiego, bo pokazała, że aż 11,5 mln gospodarstw domowych zyska na rozwiązaniach dotyczących podatku PIT wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Jak wyliczyli analitycy fundacji, na wprowadzonych zmianach straci ok. 800 tys. gospodarstw osób najlepiej zarabiających. Korzyści odczuje m.in. ok. 95 proc. emerytów w tym 80 proc. – w wysokości więcej niż 250 zł miesięcznie. – Te 11,5 mln rodzin zyskają na tym 32 mld zł.– zapewniał europoseł Kuźmiuk.

Wideokonferencja z udziałem prezydentów Bidena i Dudy. „Zwołam RBN”

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO...

zobacz więcej

Poniedziałek. Klub Rekina


„Gazeta Polska” przekazała, że były minister w rządzie PO-PSL Sławomir Nowak był jednym z założycieli tzw. Klubu Rekina, nieformalnej organizacji biznesowo-towarzyskiej. Według gazety klubowe rekiny pływały raczej w mętnej wodzie. W ramach funkcjonowania klubu Nowak miał „rozprowadzać” jego członków po państwowych przedsiębiorstwach, za co – w ocenie śledczych – brał pieniądze. Jednym z beneficjentów takiej „pomocy” miał być Wojciech T., który trafił do zarządu grupy Energa, za co zapłacił kilkadziesiąt tysięcy złotych. „Gazeta Polska” doniosła również, że były szef gabinetu politycznego Donalda Tuska znał się na sztuce. Według tygodnika na polecenie Nowaka, Jacek P., jego przyjaciel i sąsiad, kupił za pieniądze pochodzące z przestępstw obrazy – „Gdańsk” Edwarda Dwurnika i „Chłopcy” Kiejstuta Bereźnickiego. Według zeznań P. zawiesił je na ścianie swojego mieszkania, gdzie były polityk PO przychodził i je oglądał. „Powiedział, że zabierze je do nowego mieszkania, bo w obecnym nie ma gdzie ich powiesić” – wynika z jawnego fragmentu aktu oskarżenia przeciwko Nowakowi.

Najwyższa Izba Kontroli w grudniu ubiegłego roku wsławiła się wysłaniem na Białoruś delegacji. Teraz prezes Marian Banaś musiał się z tego tłumaczyć. Podobno tematem rozmów delegatów NIK miała być ochrona przyrody Puszczy Białowieskiej. Brzmi to jak żart, zwłaszcza, że działania Białorusi doprowadziły do konieczności postawienia zapory na polskiej granicy, także na terenie puszczy. Ubolewają nad tym w „Gazecie Wyborczej”, ubolewają w Onecie a najbardziej ubolewa Włodzimierz Cimoszewicz, który podobno widzi pod oknami maszyny budowlane. Winne oczywiście jest państwo polskie broniące się przed atakiem hybrydowym, a nie Łukaszenka z Putinem.

Późnym wieczorem odbyła wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. Rozmowy trwały 80 minut i doprowadziły do konsensu. „Każdy z uczestników spotkania zabierał głos. Rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach i działaniach, które państwa Sojuszu mogą podjąć, gdyby doszło do agresji” – napisał na Twitterze polski prezydent. Andrzej Duda poinformował także, że przywódcy osiągnęli jednomyślność w sprawie Ukrainy a Polska jest obecnie bezpieczna. Większość ustaleń z wideokonferencji pozostaje tajna.

Mieszkańcy Końskich bezlitośni dla Hołowni: Pan opowiada bzdury! [WIDEO]

Lider Ruchu Polska 2050 rozpoczął objazd po Polsce w Końskich (woj. świętokrzyskie), ale raczej nie zaliczy tej wizyty do udanych. – Pan opowiada...

zobacz więcej

Wtorek. Hołownia przegrywa w Końskich


Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w związku z rozmowami prezydentów USA i Polski. – Przeciwstawiamy się konsekwentnie kolejnym aktom agresji ze strony Rosji; jesteśmy po stronie ukraińskiej wolności, demokracji, bezpieczeństwa i prawa Ukraińców do suwerennego decydowania o losie swojego narodu – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Sejmowa komisja zajmowała się wnioskiem ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK. Tymczasem politycy opozycji, którzy sami składali doniesienie do prokuratury na Mariana Banasia, dzisiaj bronią go przed pozbawieniem immunitetu. – Dla interesów państwa ważne jest, by Marian Banaś został na stanowisku – oświadczył poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej politycy PO nazywali prezesa NIK „przyjacielem gangsterów”. Czy Marian Banaś po cichu wstąpił do PO, że teraz bronią go jak niepodległości zgodnie z doktryną Neumanna?

Tymczasem do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło właśnie kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zawiadomienie tym razem złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba. A sama Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jarosław Gowin poinformował, że po chorobie znów wraca do polityki. „Miałem depresję, na to nałożyło się przepracowanie i brutalny atak PiS. Pokonałem chorobę, wracam do polityki, czuję się silniejszy niż kiedykolwiek” – napisał lider Porozumienia. Na powrót Gowina raczej nie czekają Polacy, jego partia w sondażach znajduje się na poziomie błędu statystycznego (od 0 do 1 proc. poparcia). Nic dziwnego, że były wicepremier z tęsknotą spogląda w stronę Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni, z którymi chciałby tworzyć koalicję. Wątpliwe, czy tak się stanie, czy raczej Jarosław Gowin stanie się wydarzeniem medialnym, takim Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Nie oglądając się na Gowina ani Tuska Szymon Hołownia ruszył w Polskę. W Końskich zmierzył się z mieszkańcami, którzy nie bardzo chcieli wysłuchiwać jego skarg na zły PiS. – Pan opowiada bzdury, że PiS nic nie robi! Jest akcyza obniżona na wszystko praktycznie: paliwo, gaz… – krzyczał do Szymona Hołowni jeden z mieszkańców. Inni mieszkańcy podkreślali, że nie ma różnicy między nim a Donaldem Tuskiem. Grzegorz Schetyna powiedział kiedyś, że wybory wygrywa się w Końskich. Jeśli to prawda, to w Końskich Szymon Hołownia przegrał z kretesem.

Ustawy o ochronie odbiorców gazu i o obniżkach VAT podpisane przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych oraz ustawę o czasowych obniżkach podatku VAT. Nowe prawo ma pomóc w...

zobacz więcej

Środa. Prezydent podpisał ustawę obniżającą VAT


Szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał w środę rano z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem na temat ewentualnego rozmieszczenia dodatkowych sił USA w Europie – przekazał rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby. Rzecznik dodał, że w sprawie nie zapadły jeszcze decyzje.

Decyzje podjął natomiast prezydent Andrzej Duda. Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych oraz ustawę o czasowych obniżkach podatku VAT. Obniżka ma pomóc w walce z inflacją i skutkami kryzysu energetycznego już od początku lutego.

Trwają prace senackiej komisji ds. inwigilacji, chociaż nie posiada ona żadnej mocy sprawczej. Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oświadczył, że nie zamierza uczestniczyć w nich uczestniczyć. Według ministra Kamińskiego opozycja chce jedynie „prowadzić antyrządową kampanię”, której skutkiem ubocznym może być sparaliżowanie skutecznych działań służb.

A służby zajmują się m. in. sprawą byłego ministra w rządzie PO-PSL Sławomira Nowaka. Według prokuratury Sławomir Nowak miał obiecywać notowanej na giełdzie spółce logistycznej korzystne rozstrzygnięcie przez Komisję Europejską sporu tego podmiotu z władzami Czarnogóry – poinformowała „Gazeta Polska”. Ciekawe jakie to koneksje miał w Brukseli Sławomir Nowak, czy aby nie chodziło mu o swojego byłego szefa i promotora?

Donald Tusk tymczasem coraz gorzej radzi sobie z pozyskiwanie wyborców. (29 proc. zaufania, 52 proc. nieufności) – tak wynika z sondażu CBOS, według którego największym zaufaniem Polaków cieszy prezydent Andrzej Duda. Z kolei według sondażu IBRiS dla Onetu największe zaufanie budzi premier Mateusz Morawiecki. Sondażownie pytały również, czy w przypadku wyborczej porażki Prawa i Sprawiedliwości, opozycja będzie w stanie udźwignąć ciężar sprawowania władzy. Na zlecenie „Rzeczypospolitej” badała to pracownia IBRiS. I okazało się, że nadal Polacy nie wierzą w sukces opozycji. Aż 54,8 proc. osób uważa, że opozycja nie poradzi sobie z rządzeniem Polską, i tylko 34,1 proc. respondentów uważa, że to możliwe.

Petru wraca do polityki. Szef partii zdradził szczegóły

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował, że do partii został przyjęty Ryszard Petru. Polityk, którego wielu Polaków zapamiętało z...

zobacz więcej

Czwartek. Powrót króla Ryszarda


Może dlatego kadry opozycji poszerzą się o niebyle kogo. Kogoś, kto odbuduje i przywróci wiarę w rząd opozycji. A może sam nawet stanie na jego czele. Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował, że do partii został przyjęty jej założyciel, sam król memów, Ryszard Petru, który będzie jej ekspertem ekonomicznym. Podobno mieli to ogłosić wcześniej, ale woleli poczekać, żeby było już po Sześciu Królach.

Kto nie był inwigilowany Pegasusem ten sam musi być podejrzany dla totalnej opozycji. Zgłaszają się kolejni, którzy głęboko wierzą, że tajne służby nie mają co robić, tylko przeglądają zawartość ich telefonów. Kolejny mało znany polityk próbuje wjechać do pierwszej ligi na Pegasusie. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przedstawił w środę raport, który otrzymał z Citizen Lab. Teraz czekamy na zgłoszenia radnych dzielnicowych z Białołęki, wójta Żelazkowa i sekretarki Marty Lempart.

Donald Tusk, na razie nie przyznający się do zinwigilowania przez izraelskie oprogramowanie, zaatakował premiera Mateusza Morawieckiego. Tusk zażądał, żeby szef rządu zdementował, że zamierza wziąć udział w „radykalnie prawicowej politycznej hucpie, której ostrze jest w sposób oczywisty i ewidentny wymierzone w interesy Ukrainy, a co za tym idzie w interesy Polski” lub – by, jeśli ma uczestniczyć w tym spotkaniu „antyukraińskiej międzynarodówki”, zrezygnował z tego. Tuskowi chodziło o zaplanowany na sobotę w Madrycie szczyt liderów europejskiej prawicy i konserwatystów.

Na odpowiedź były premier nie musiał długo czekać. – Wzywam Donalda Tuska, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. To poprzez Nord Stream 2 ta błędna polityka EPL spowodowała, że mamy taką sytuację, że Putin ma instrumenty szantażu w swoim ręku – stwierdził premier Morawiecki. – Nie dywersyfikowaliście niestety dostaw gazu, nie byliście za ochroną naszej granicy; przynajmniej teraz nie przeszkadzajcie. Warto być przyzwoitym, warto by zrezygnować z tego przewodniczenia EPL, która doprowadziła do szalonego błędu. Do tego, że dzisiaj Putin mając Gazociąg Północny w swoim ręku i mając tym samym Niemców w swoim ręku, próbuje szantażować cała Europę – zaapelował Morawiecki.

Prof. Szumowski złożył rezygnację z mandatu poselskiego

Były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z mandatu poselskiego, zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej –...

zobacz więcej

Piątek. Szumowski rezygnuje z polityki


Apel premiera pozostał bez odpowiedzi ze strony Donalda Tuska. Z polityki zrezygnował natomiast były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, który zapowiedział złożenie mandatu poselskiego, aby poświęcić się pracy naukowej. Z kolei były poseł PiS Grzegorz J. został zatrzymany przez agentów CBA w związku z podejrzeniem o korupcję oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych. W rękach policji znalazł się także popularny raper Michał M. syn jednego z sędziów prowadzących antyrządową krucjatę. Rapera zatrzymano za posiadanie narkotyków, więc natychmiast ruszyła pomoc medialna i polityczna żądająca legalizacji miękkich narkotyków. Niebywała jest ta solidarność elit III RP…

Zostańmy jeszcze przy sprawach sędziów. Sąd Najwyższy stanowczo broni sędziów wybranych w poprzednim systemie. Kwestionowanie sędziów powołanych przez Radę Państwa RRL jest niedopuszczalne, jeśli nie ma dowodów na związek między procesem powołania a prowadzoną sprawą. „Orzeczenie wydała jednoosobowo sędzia Barbara Skoczkowska, wybrana na urząd sędziego przez... Radę Państwa PRL” – zauważył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W tym samym czasie trwają ataki na sędziów powołanych po reformach środowiska bez akceptacji „najwyższej kasty”. Podwójne standardy to już w polskim sądownictwie standard.

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. – W tej chwili nie występuje bezpośrednie militarne zagrożenie dla Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda na wstępie posiedzenia rady. Jednocześnie prezydent przyznał, że sytuacja międzynarodowa jest bardzo poważna.

Nie zrażając się słowami Donalda Tuska, premier Mateusz Morawiecki odwiedził Półwysep Iberyjski. – Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy; ale obecnie, w tym trudnym czasie, także to, że wspólnie rozumiemy zagrożenia geopolityczne – powiedział szef rządu podczas spotkania z Polonią i polskim biznesem w Madrycie. Mateusz Morawiecki udzielił również wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi „El Mundo”, w którym mówił o napięciach związanych z gromadzeniem rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. – Nikt nie wie, do czego posunie się Władimir Putin. Natomiast wszyscy wiemy, do czego może się posunąć – powiedział premier Morawiecki.

Morawiecki po spotkaniu w Madrycie: Pokazaliśmy, że jest dla Europy inna przyszłość

Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, która opiera się na suwerennych państwach, nie na żadnej scentralizowanej strukturze, zabierającej...

zobacz więcej

Sobota. Szczyt „Obronić Europę” w Madrycie


Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem Klubu Ambasadorów Mówiących Po Polsku. – Europa Zachodnia w latach 90-tych popełniła błąd w relacjach z Rosją i dzisiaj mamy konsekwencje prowadzonej wobec niej polityki ustępstw – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania.

Tymczasem jego polityczny rywal, Donald Tusk wystąpił podczas kolejnej Konwencji (Bez)Programowej Platformy Obywatelskiej. Redaktor Samuel Pereira, publicysta i szef portalu tvp.info zdołał notatki programowe Tuska, którymi posługiwał się podczas konwencji. Trzeba przyznać, że sześciopak Grzegorza Schetyny, mimo, że zapomniany już na drugi dzień po prezentacji, to był potężny wkład intelektualny w porównaniu z punktami Tuska. „Kaczyński”, „Kukiz donosiciel PiS”, „kto leczy wnuczkę” – to rozszyfrowane notatki Tuska z których utkał swoje wystąpienie. I znów okazało się, że kiedy trzeba mówić o programie, liderzy PO mówią tylko o PiS. Może to PiS jest programem PO?

Na pewno nie jest nim jednak Polski Ład, który ciągle atakują politycy PO i ich influencerzy. Także człowiek, który od trzydziestu lat twierdz, że pomaga potrzebującym. – Moja księgowa policzyła, że będę miał 1,1 tys. zł mniej pensji, z mojego wynagrodzenia. Nie wiem, dlaczego, bo nikomu nic nie zrobiłem. I pracuję uczciwie – skarżył się Onetowi Jerzy Owsiak. Szef WOŚP powiedział, że ma wrażenie, że „swoją ostatnią pensję będzie oddawał tym, którym nie chce się pracować i liczą na to, że dostaną znowu jakieś pieniądze od państwa”. Akurat Owsiak nie powinien narzekać, że przekaże więcej środków na Narodowy Fundusz Zdrowia. Bo z czego żyje Jerzy Owsiak? Czy przypadkiem nie z zarządzania środkami powierzonymi przez Polaków Wielkiej Orkiestrze? Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla osób zarabiających miesięcznie do 12800 zł brutto…

W Madrycie odbył kongres europejskich partii prawicowych, zorganizowany przez hiszpańską partię Vox pod hasłem „Obronić Europę". – W końcowej deklaracji przyjętej w Madrycie, po spotkaniu europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, działania Rosji zostały jednoznacznie potępione – przekazał premier Mateusz Morawiecki. – Prawo i Sprawiedliwość realizuje misję, jaką wyznaczył nam prezes Jarosław Kaczyński. Chodzi o budowę europejskiej siły politycznej zdolnej przeciwstawić się bardzo szkodliwym działaniom EPL i lewicy zdolnej sięgnąć po władzę w Unii Europejskiej. Mogę jednak powiedzieć, że po spotkaniu premiera Morawieckiego w Madrycie nadzieja na odbudowę Europy opierającej się na europejskiej kulturze i silnych państwach narodowych jest coraz większa – mówi poseł PiS Marta Kubiak.

Prezydent Andrzej Duda złożył wniosek o powołanie profesora Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot stwierdził, że to przede wszystkim efekt dobrej oceny działań prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii koronawirusa. – Żyjemy w bardzo trudnych czasach. I teraz im więcej stabilizacji tym lepiej. Mamy do czynienia z polskim ekonomistą, który ma olbrzymie doświadczenie. Trudno mi sobie wyobrazić w tej sytuacji kogoś lepszego na to stanowisko – mówił o nominacji prof. Glapińskiego Panoramie TVP Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej