Zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne – to jedne z problemów, o których alarmują nas eksperci w tych tematach. Zwracają oni też uwagę, że sprawy te wymagają pilnych działań. Z odpowiedzią na ten apel wychodzi Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska oraz Krakowski Alarm Smogowy, przygotowując program „Powietrze i klimat – nasze dobro wspólne”. Prezes Ruchu Piotr Abramczyk w rozmowie z portalem tvp.info wskazał, że projekt jest szczególnie skierowany do lokalnych społeczności. Eksperci wskażą też, jak pozyskać dofinansowanie np. na wymianę pieca.
„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie...
zobacz więcej
Przedstawiciele Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego jeszcze w grudniu 2021 roku zorganizowali briefing prasowy, podczas którego nakreślili problemy i konsekwencje związane zanieczyszczonym powietrzem i ze zmianą klimatyczną. Wskazali też, że przygotowywany program „Powietrze i klimat = dobro wspólne” ma na celu uświadamianie społeczeństwa o potrzebie różnych zmian z powodu kryzysu klimatycznego. W ramach nowego projektu przewidziano działania, w które będzie można się włączyć w najbliższym otoczeniu: sąsiedztwie, szkole bądź parafii.
Zobacz także: Ułatwienia w programie „Czyste powietrze”. Sprawdź, jak to działa
W niedzielę na całym świecie rusza Tydzień Laudato si’. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zachęca do włączenia się w lokalne inicjatywy...
zobacz więcej
Jak wskazał Siergiej, kocioł może wpłynąć na okoliczne powietrze i sprawić, że nie będzie się ono nadawać do oddychania. W Polsce są obecnie ok. 3 mln kominów. Ekspert z Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył, że sami sobie produkujemy zanieczyszczenia we własnych gospodarstwach domowych.
Prezes Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska w rozmowie z portalem tvp.info wyjaśniając, w jaki sposób można dbać o jakość powietrza, odniósł się do kwestii niskiej emisji. Podkreślił, że źródłem zanieczyszczeń są kominy z niskiej zabudowy, w tym domków. – Należy zwrócić uwagę, czym palimy, bo wciąż zdarza się, że spalane są śmieci, a to są toksyczne odpady, które wrzuca się do tych pieców – mówił Piotr Abramczyk.
Jako drugi ważny element, wymienił sposób palenia w piecach i kominkach. – Niestety dużo jest pieców nieefektywnych, słabej jakości, które spalają materiał w sposób toksyczny. Tutaj jest możliwość, – a nawet z powodu ustaw antysmogowych będzie konieczność – wymiany tych pieców na bardziej efektywne – wskazał prezes Ruchu.
„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu....
zobacz więcej
Piotr Abramczyk podkreślił też, że „problem ocieplenia klimatu rozpędza się, co widać lokalnie i globalnie”. Jak wskazał, powoduje ono m.in. topnienie lodowców i Arktyki, migracje różnych gatunków zwierząt. Do tego, na stężenie gazów cieplarnianych w powietrzu – jako główny czynnik wywołujący zmianę klimatu – wpływa działanie człowieka. Zaalarmował też, że dalsze ocieplenie klimatu może mieć dramatyczne konsekwencje, m.in. wzrost ekstremalnych zjawisk. W rozmowie z portalem tvp.info podkreślił też, że ważna jest ochrona bioróżnorodności. – Bardzo szybko tracimy bioróżnorodność na świecie, a różne gatunki roślin i zwierząt są pomocne w walce ze zmianami klimatu – wyjaśniał.
Podczas briefingu Abramczyk, powołując się na dane IMGW-PIB, zwrócił uwagę, że w Polsce odnotowano ostatnio wyjątkowo ciepłą dekadę. Jak wskazał, wzrost średniej temperatury rocznej wyniósł 1,6 stopnia Celsjusza. Zarejestrowano 3-krotny wzrost ilości dni upalnych, a lata 2019-2020 były najcieplejszymi w historii pomiarów.
W trakcie wywiadu prezes Ruchu podał kilka rad dotyczących ochrony klimatu. Podkreślił jednak, że jest to złożona sprawa. – Jeśli chodzi też o ocieplenie klimatu, to tutaj można powiedzieć, że jest to problem szerszy, bo oprócz tego, że jest potrzebna zmiana zachowań każdego z nas, to ważną rolę odgrywa współpraca na szczeblu międzynarodowym – zauważył Abramczyk.
Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo
– To jest problem globalny, dlatego tych płaszczyzn, na których możemy coś zrobić jest kilka. Pierwsza to nasze wybory i styl życia. Pierwszą taką rzeczą, na którą możemy zwrócić uwagę to wzorce konsumpcyjne. Żyjemy w społeczeństwie nadkonsumpcyjnym – ocenił Abramczyk. Wyjaśniał on też, że należy zwracać uwagę na „to, ile kupujemy, oraz jak konsumujemy”, a także na to, „ile rzeczy marnujemy”. Dodał, że jeśli ktoś chce działać na rzecz poprawy klimatu, powinien wziąć pod uwagę ograniczenie konsumpcji.
teraz odtwarzane
Przyszłość środowiska i klimatu zależy zarówno od ekonomistów i przedsiębiorców, jak i od młodzieży. A mówiła o tym włoska siostra zakonna i...
zobacz więcej
W rozmowie z portalem tvp.info przyznał, że wpływ na problem zanieczyszczenia środowiska ma też niewłaściwe używanie elektroniki. – Model użytkowania wygląda w ten sposób, że wymieniamy bądź pozbywamy się sprzętów, które wciąż działają, tylko z tego względu, że wychodzi nowy model – smartphone z lepszym ekranem, większą ilością pamięci. To z kolei napędza konsumpcję, bo producenci muszą więcej produkować. Co się robi ze starymi? Jeśli nie uda się tego sprzedać, to one często lądują w koszach na śmieci – mówił Abramczyk, podkreślając, że „elektrośmieci stały się dużym problemem”.
Zobacz także: „Rewolucja w polityce środowiskowej”. Premier promuje program „Czyste powietrze”
Wycofanie dotacji na kotły węglowe i podwyższenie progów dochodowych uprawniających do wyższego dofinansowania – to niektóre ze zmian, które...
zobacz więcej
– Każda osoba, która chciałaby zacząć działać czy już działa, a chciałaby się włączyć, i zdobyć dodatkową wiedzę, może się z nami skontaktować – zarówno ze Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska, jak i z Krakowskim Alarmem Smogowym – przekazał Abramczyk.