RAPORT

Wojna na Ukrainie

Naukowcy z Wuhanu: Jest NeoCoV, już rozprzestrzenia się wśród nietoperzy

Odkryliśmy nowego koronawirusa – NeoCoV, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS; na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje, może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk.

Koronawirus wyciekł z laboratorium w Wuhan? „Hipoteza wiarygodna”

Raport o pochodzeniu COVID-19 opracowany przez laboratorium rządowe USA stwierdził, że hipoteza, iż ​wirus wyciekł z chińskiego laboratorium w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

NeoCoV został odkryty w Republice Południowej Afryki i jest blisko spokrewniony z wywołującym śmiertelną chorobę koronawirusem MERS-CoV. Przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS, głównie w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Obecnie NeoCoV rozprzestrzenia się wśród nietoperzy, ale w przyszłości, jeżeli przejdzie kolejną mutację, może przenieść się na ludzi i wywołać wśród nich śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę – piszą chińscy badacze w artykule opublikowanym na portalu bioRxiv. Portal gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji.

Dodano, że NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2.

Według naukowców z Wuhanu infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV.

„Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi” – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) agencji TASS w czwartek.

Zobacz także: Teoria o wycieku koronawirusa z laboratorium coraz bardziej prawdopodobna


Dodano, że WHO wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz innymi organizacjami ONZ „obserwuje i odpowiada na pojawiąjące się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej