RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Przyjaźń i wspólne interesy”. Morawiecki w Madrycie spotkał się z Polonią

Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy; ale obecnie, w tym trudnym czasie, także to, że wspólnie rozumiemy zagrożenia geopolityczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Polonią i polskim biznesem w Madrycie.

Jak Hiszpania walczy z nielegalną imigracją? „Zapora w Ceucie niewystarczająca” [WIDEO]

Hiszpański rząd jest „słaby” i nie chce stawić czoła problemowi nielegalnych imigrantów – ocenił w programie „Minęła 20” Juan Sergio Redondo,...

zobacz więcej

– Dzisiaj Polska jest szczęśliwym, suwerennymi i niepodległym krajem, ale nasi przedstawiciele rozsiani po całym świecie, po całej Europie umacniają Polskę i polskość – mówił w piątek premier Morawiecki w Madrycie podczas spotkania z przedstawicielami hiszpańskiej Polonii i polskiego biznesu w Hiszpanii.

– Tak działa polski biznes. Dzisiaj mam spotkanie z przedstawicielami polskich firm, średnich i większych, które tworzą własne przedstawicielstwa w Hiszpanii, czy wykupują hiszpańskie firmy. To świadczy o wielkim sukcesie polskich przedsiębiorców, którzy odważnie sięgają po konkurentów za granicą. Już nie tylko my przyciągamy kapitał zagraniczny do Polski, ale są także polscy przedsiębiorcy, którzy ekspandują i rozwijają skrzydła w całej Europie i na świecie – mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy. – Dzisiaj łączy nas, w tym szczególnym czasie, jeszcze coś więcej. Wspólnie rozumiemy zagrożenia geopolityczne – zaznaczył.

– Nie dalej jak tydzień temu rozmawiałem przez telefon z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem o tej trudnej sytuacji geopolitycznej. Niezależnie od tego, że rząd Hiszpanii zbudowany jest dzisiaj w oparciu o większość zakotwiczoną w partiach lewicowych, a my reprezentujemy partie centroprawicowe i konserwatywne, to rozmawialiśmy o zagrożeniach związanych z agresywną polityką rosyjską i zagrożeniu integralności Ukrainy jednym językiem – powiedział Morawiecki.

Premier: Potrzebujemy takich rozwiązań prawnych, które nie utkną w Sejmie

Potrzebujemy takich rozwiązań, które nie utkną w Sejmie, bo kiedy stawką jest ludzkie zdrowie i życie, to nie stać nas na obstrukcję w procedowaniu...

zobacz więcej

Jak dodał, w sobotę spotka się z przedstawicielami hiszpańskiej prawicowej partii Vox i jej liderem Santiago Abascalem, który, „świetnie rozumie zagrożenia rosyjskie na wschodniej flance NATO i podkreśla, jak ważne jest ATO dla integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich krajów europejskich”.

Premier ocenił, że także przedstawiciele innych ugrupowań politycznych, z którymi będzie się w sobotę spotykać, „mają świadomość zagrożeń geopolitycznych, które dzisiaj niestety pukają do wschodnich drzwi Europy”.

Morawiecki zwrócił również uwagę na kwestię emigrantów powracających do Polski. – Tysiące osób wracają do Polski; ja jestem z tego powodu, jak myślę, najszczęśliwszym premierem w Europie, że mogę doświadczyć takiego ruchu migracyjnego w stronę Polski – oświadczył.

W sobotę Morawiecki, jako wiceprezes PiS, weźmie udział w spotkaniu liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, które odbędzie się w stolicy Hiszpanii. Wśród tematów tego spotkania znajdą się: walka z depopulacją, obrona suwerenności energetycznej państw europejskich oraz współpraca obronna.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej