RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef Pentagonu: Putin osiągnął już zdolność bojową do ataku na Ukrainę

Siły rosyjskie (fot. Russian Defence Ministry / Handout/Anadolu/Getty Images)
Siły rosyjskie (fot. Russian Defence Ministry / Handout/Anadolu/Getty Images)

Minister obrony USA Lloyd Austin powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin ma już obecnie zdolność bojową do podjęcia działań przeciwko Ukrainie. Szef Pentagonu zaznaczył jednak, że „wciąż jest czas i pole do dyplomacji”.

„Rosja planuje zajęcie Kijowa”. Amerykanie piszą o dowodach

Stany Zjednoczone poinformowały, że sekretarz stanu Antony Blinken w trybie pilnym udaje się na Ukrainę. Tymczasem telewizja CNN podała, że „USA...

zobacz więcej

– Chociaż nie sądzimy, że prezydent Putin podjął ostateczną decyzję o użyciu sił przeciwko Ukrainie, to wyraźnie ma teraz tę zdolność – oświadczył Austin na konferencji prasowej. Dodał, że „istnieje wiele dostępnych opcji obejmujących zajmowanie miast i znaczących terytoriów, ale także akty przymusu i prowokacyjne działania polityczne, takie jak uznanie terytoriów separatystycznych”.

Szef Pentagonu podkreślił, że USA nadal skupiają się na zwalczaniu rosyjskiej dezinformacji, w tym wszystkiego, co może być wykorzystane jako pretekst do ataków na Ukrainę.

Dodał, że USA zobowiązały się do pomocy Ukrainie w obronie, m.in. poprzez dostarczenie dodatkowej broni przeciwpancernej. Mimo to Austin zaznaczył, że konflikt między Ukrainą a Rosją „nie jest nieunikniony”. – Wciąż jest czas i pole do dyplomacji – zapewnił.

Szef Pentagonu: Nie jesteśmy pewni, co Putin planuje przy granicy z Ukrainą

Nie jesteśmy pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin jeśli chodzi o wojska przy granicy z Ukrainą – przyznał szef Pentagonu Lloyd Austin,...

zobacz więcej

Uczestniczący w konferencji przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział, że rosyjski atak na pełną skalę na Ukrainę miałby „przerażające” konsekwencje.

– Można sobie wyobrazić, jak to mogłoby wyglądać w gęsto zabudowanych obszarach miejskich – mówił Milley, przewidując w przypadku rosyjskiej ofensywy „znaczną liczbę ofiar”. – To byłoby przerażające, byłoby okropne – podkreślił.

Zobacz także: Delegacja Pentagonu odwiedziła Ukrainę


Generał zwrócił także uwagę, że rosyjskie formacje w pobliżu granic Ukrainy wykraczają poza siły lądowe, powietrzne i morskie i obejmują także jednostki przygotowane do cyberwojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej