RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prof. Szumowski złożył rezygnację z mandatu poselskiego

Rezygnacja z mandatu poselskiego (fot. arch.PAP/P.Nowak)
Rezygnacja z mandatu poselskiego (fot. arch.PAP/P.Nowak)

Były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z mandatu poselskiego, zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej – poinformował rzecznik rządu. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia podało, że Szumowski kierować będzie Narodowym Instytutem Kardiologii.

Łukasz Szumowski był wolontariuszem na beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Były minister zdrowia Łukasz Szumowski podjął się nietypowego zadania. W trakcie niedzielnej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej był...

zobacz więcej

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minister zdrowia Adam Niedzielski powołał pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki.

Resort podał też, że po objęciu funkcji pełnomocnika przez prof. Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie prof. Łukasz Szumowski, który z Instytutem związany jest od 20 lat, i w który kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca.

Wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller podał, że Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej.

Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego (2016-2018) w rządzie premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

– W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii COVID-19, na początku roku 2020 – podkreślił Müller.

Szumowski niewinny ws. zakupu respiratorów. „Była pozytywna rekomendacja CBA”

Przy umowie na zakup respiratorów przez resort zdrowia od firmy E&K była pozytywna rekomendacja CBA – poinformował przewodniczący sejmowej Komisji...

zobacz więcej

Szumowski został posłem w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

– W ramach działalności poselskiej kontynuował działania na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia w Polsce i zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Działał na rzecz rozwoju północno-zachodniego Mazowsza (powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego oraz miasta Płock) m.in. współpracując z lokalnymi samorządami i zabiegając o środki na inwestycje w regionie – podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, jesienią 2020 roku Szumowski złożył rezygnację z urzędu ministra zdrowia i od tego czasu pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.

Müller podkreślił, że b. minister zdrowia jest lekarzem i naukowcem z uznanym, międzynarodowym dorobkiem w dziedzinie kardiologii, w szczególności leczenia zaburzeń rytmu serca. Jak dodał, w swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity.

Prof. Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - dodał rzecznik rządu.

  Czytaj także: Premier: Potrzebujemy takich rozwiązań prawnych, które nie utkną w Sejmie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej