RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Potrzebujemy takich rozwiązań prawnych, które nie utkną w Sejmie

Podcast z udzialem premiera Morawieckiego (fot. PAP/Leszek Szymański)
Podcast z udzialem premiera Morawieckiego (fot. PAP/Leszek Szymański)

Potrzebujemy takich rozwiązań, które nie utkną w Sejmie, bo kiedy stawką jest ludzkie zdrowie i życie, to nie stać nas na obstrukcję w procedowaniu ustaw. Możemy się różnić i mieć inne poglądy, ale to nie jest powód, aby opóźniać działania podejmowane na poziomie państwowym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podcast Morawieckiego. „Główne przyczyny europejskiego kryzysu to Rosja i ETS”

Głównym odpowiedzialnym za kryzys energetyczny jest Rosja, ale oliwy do ognia dolewa sama UE poprzez system handlu uprawnieniami do emisji gazów...

zobacz więcej

Szef rządu w piątek, w cotygodniowym podkaście w mediach społecznościowych, wskazywał, że w związku z dynamicznie rosnącą liczbą zakażeń całe polskie społeczeństwo czeka „ciężki test”.

– Nie może być mowy o żadnej obojętności.(...) Wkrótce może być 100 tys. nowych przypadków dziennie – zaznaczył premier.

Wyjaśnił, że „stawianie diagnoz w sprawie wariantu Omikron to rola specjalistów”, natomiast „rolą rządu jest słuchać ich głosu, a decyzje podejmować z myślą o bezpieczeństwie, zdrowiu i życiu obywateli”. – Musimy być realistami. Czeka nas ciężki test - nie tylko państwo i system ochrony zdrowia, ale też całe społeczeństwo – zaznaczył szef rządu.

Podkreślił, że „najważniejsze w tej chwili to niedopuszczenie do przeciążenia systemu ochrony zdrowia”. Wyjaśnił, że w ubiegłym tygodniu, wraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, przedstawił założenia rządowej strategii walki na nachodzące tygodnie.

– Poza dalszym rozwojem programu szczepień, to przede wszystkim zwiększenie dostępności testów na COVID-19, abyśmy mieli jak największą kontrolę nad sytuacją epidemiczną – powiedział premier.

Polski Ład. Więcej beneficjentów ulgi dla klasy średniej. Premier podał szczegóły

Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować – powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym...

zobacz więcej

Zaznaczył, że rząd „będzie jednocześnie wzmacniał opiekę ambulatoryjną, czyli skierowaną do pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po jej przebyciu”. – To opieka dla pacjentów, których leczenie nie wymaga hospitalizacji – wyjaśnił Morawiecki.

Premier zapowiedział, że zostanie zwiększona baza dla leczenia szpitalnego. – Będziemy zwiększać bazę łóżek i respiratorów – powiedział.

Jak podkreślił - Bez szczepień i bez elementarnej dyscypliny społecznej powstrzymanie pandemii może być bardzo trudne.

Wprowadzenie nauki zdalnej dla części uczniów


Morawiecki odniósł się także do wprowadzenia nauki zdalnej dla części uczniów. Wyjaśnił, że było to podyktowane chęcią uniknięcia czarnego scenariusza i ochrony służby zdrowia przed przeciążeniem. Szef rządu przyznał, że nie jest to sytuacja korzystna z punktu widzenia rozwoju dzieci, ale - jak stwierdził - w obecnej sytuacji pandemii to najwłaściwsze rozwiązanie. – Jeżeli nie dokonamy żadnego ruchu wyprzedzającego, nie mamy co liczyć, że fala omikrona dotknie nas mniej – przekonywał.

Czytaj także: Po spotkaniu premiera z opozycją: Wkrótce projekt nowej ustawy o walce z pandemią [WIDEO]

Premier Morawiecki: To niezbyt wysoka cena za zdrowie i życie Polaków

Kilka tygodni zwiększonej mobilizacji i obostrzeń to niezbyt wysoka cena za zdrowie i życie Polaków - powiedział w piątek premier Mateusz...

zobacz więcej

Dalsza strategia walki z COVID-19


Premier odniósł się także do spotkania strony rządowej z przedstawicielami opozycji ws. dalszej strategii walki z COVID-19. – Wokół spraw najwyższej wagi prowadzimy otwartą debatę. Zależy nam na tym, żeby brali w niej udział przedstawiciele możliwie największej liczby stronnictw i środowisk – oświadczył Morawiecki.

– Rząd i koalicja rządząca zaprosiła opozycję do współpracy ws. wymagających szerokich konsultacji i porozumienia ponad podziałami politycznymi. W każdym demokratycznym porządku opozycja jest ważną częścią systemu politycznego, mającą do odegrania ważną rolę, wpływ na politykę rządzących – zaznaczył premier.

W ocenie premiera Morawieckiego - wymaga to jednak „dobrej woli i odrobiny odpowiedzialności”. – Mam wrażenie, że wielu polityków przez swoją zapalczywość często tego nie rozumie. Słyszymy zarzuty, że od rozmawiania nie ratuje się życia; że życie ratują wyłącznie konkretne ustawy i rozporządzenia. Z tymi stwierdzeniami częściowo się zgadzam – przyznał Morawiecki.

Czytaj także: Premier: Przeciwstawiamy się konsekwentnie kolejnym aktom agresji ze strony Rosji

Ranking zaufania IBRiS. Liderem Morawiecki, duża strata Tuska

Mateusz Morawiecki cieszy się największym zaufaniem Polaków –wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Donald Tusk, obok Szymona Hołowni, odnotował...

zobacz więcej

– Wbrew opiniom tych, których nic nie jest w stanie przekonać do współpracy z rządem, według mnie to było dobre i ważne spotkanie – ocenił premier.

– Wierzę, że dzięki takim rozmowom uda się przedstawić nie tylko działania, które pozwolą ochronić wydolność systemu opieki zdrowotnej i zwiększyć liczbę Polaków, którzy przyjęli ochronną dawkę szczepionki. Potrzebujemy takich rozwiązań, które po prostu nie utkną w Sejmie, bo kiedy stawką jest ludzkie zdrowie i życie, to nie stać nas na obstrukcję w procedowaniu ustaw – oświadczył premier.

Jak zaznaczył, "możemy się różnić i mieć inne poglądy, ale to nie jest powód, aby opóźniać działania podejmowane na poziomie państwowym". – Działajmy razem z myślą o wszystkich Polakach, a nie przeciwko sobie nawzajem – zaapelował premier Morawiecki.

Czytaj także: Premier zaprosił szefów ugrupowań politycznych na spotkanie ws. walki z pandemią

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej