RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk obiecał wyborcom PO, że odwiedzi wszystkie powiaty. Sprawdziliśmy… spełnił 3%

Szef PO Donald Tusk (fot. instagram.com/donaldtusk/)
Szef PO Donald Tusk (fot. instagram.com/donaldtusk/)

Gdy w lipcu wrócił do polskiej polityki, Donald Tusk obiecał, że do końca roku odwiedzi wszystkie powiaty w kraju. Portal tvp.info zapytał teraz, czy szefowi Platformy udało się spełnić tę obietnicę. – Dwa koszmary z jakimi dzisiaj mamy w Polsce do czynienia, czyli pandemia i rządy PiS–u, bardzo utrudniają tego typu przedsięwzięcia – odpowiedział nam Tusk. Postanowiliśmy więc sprawdzić to sami. Na 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu Donald Tusk odwiedził 10.

„Mamy od czynienia z ogromnymi ruchami rosyjskich wojsk”. Prezydent Duda o RBN

Bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, tak samo jak Białorusi, są kwestiami, dla nas ważnymi i strategicznymi – powiedział w piątek...

zobacz więcej

– Nie ma szans – mówili nam politycy różnych partii, gdy jeszcze na wiosnę 2021 roku pytaliśmy ich o ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. Tymczasem 3 lipca ub.r. podczas Rady Krajowej PO „come back” byłego premiera stał się faktem.

Dzień później (4 lipca) Donald Tusk pojawił się na konferencji prasowej. Byli na niej dziennikarze, a polityk chętnie odpowiadał na pytania. Szef PO zaznaczył, że politycy muszą spotykać się z mediami i dlatego on wprowadzi „nowy standard, któremu będzie wierny”. – Każdy z państwa będzie mógł zadać pytanie. (…) Wiem, że czasami będzie bolało i nie zawsze będą to przyjemne spotkania dla mnie, ale jestem do państwa dyspozycji tak często, jak to tylko możliwe” – zapowiedział.

Zobacz także ->  Tusk wrócił. Internauci przypominają jego „zasługi”

Co było potem? Donald Tusk udzielał wywiadów głównie w TVN24, a sporadycznie pojawiał się w innych lewicowych redakcjach – „Gazecie Wyborczej” czy TOK FM. Inni prawie nie mieli do niego dostępu, bo Donald Tusk wymyślił ostatecznie, że nie będzie wpuszczał dziennikarzy na swoje konferencje, a pytania będzie można mu wysyłać wyłącznie poprzez rzecznika – do odczytania.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się podczas spotkania z wyborcami w Szczecinie, gdzie Donald Tusk stwierdził: „Do końca roku odwiedzę wszystkie województwa i prawie wszystkie powiaty”.

Elektorat PO był w euforii, a sympatycy Tuska czekali, kiedy pojawi się on w ich miastach i miasteczkach.

Mata zatrzymany. Mamy oświadczenie McDonald's

Michał Matczak „Mata” został zatrzymany za posiadanie narkotyków – poinformował rano portal tvp.info. Ponieważ młody raper był ostatnio gwiazdą...

zobacz więcej

Tusk zapytany o objazd po Polsce. Zaatakował TVP i PiS


Przełom roku to czas podsumowań. Gdy w mediach społecznościowych zapowiedziano więc kolejną konferencję Tuska (znów zarezerwowaną wyłącznie dla współpracowników szefa PO i bez możliwości wstępu dla dziennikarzy), wysłaliśmy rzecznikowi PO Janowi Grabcowi następujące pytanie: „Panie Przewodniczący, w połowie ubiegłego roku zapowiadał Pan, że do stycznia odwiedzi wszystkie powiaty w Polsce. Jak ocenia Pan realizację tej obietnicy?”

Zobacz także ->  Komentarze po ataku Tuska na dziennikarkę TVP Info: „Zrobił to świadomie”

Reakcja zaskoczyła nawet nas. Tusk zaczął bowiem od ataku na Telewizję Polską.

Następnie stwierdził: „Ja na tyle, na ile jest to dzisiaj możliwe, jeżdżę i spotykam się z ludźmi, ale oczywiście ten proces jest w toku i będę to kontynuował, ale te dwa koszmary z jakimi dzisiaj mamy w Polsce do czynienia czyli pandemia i rządy PiS–u bardzo utrudniają tego typu przedsięwzięcia.”

Znowu to zrobił. Donald Tusk złamał przepisy

Donald Tusk dwa miesiące temu stracił prawo jazdy za piracki rajd w terenie zabudowanym. Kilkanaście dni później szef PO złamał przepisy,...

zobacz więcej

Gdzie udało się dotrzeć szefowi PO?


Uogólniając wojnę PiS–PO można w skrócie napisać, że ci pierwsi zapowiadają potężne reformy i wprowadzają je w życie, za co połowa Polaków ich wspiera, a druga połowa nienawidzi. Z kolei Platforma to partia, która robi dobry PR i potrafi uderzać w PiS, ale sama swoich zapowiedzi w większości nie realizowała.

Wszystko wskazuje na to, że od 2015 roku, gdy oddali władzę, niewiele się zmieniło. Po szumnych zapowiedziach objazdu całej Polski, Donald Tusk był w Nakle nad Notecią, Gołdapi, Goniądzu, Olecku, Ełku, Olsztynie, Płońsku, Warszawie, Sopocie i Gdańsku.

Zobacz także ->  Mieszkańcy Wiśniewa o Tusku: Nie ma świętych krów

Z naszych obliczeń wynika, że na 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu odwiedził 10. Oczywiście mogliśmy coś przeoczyć. Na przykład w listopadzie szef PO został zatrzymany w Wiśniewie w okolicach Mławy,  gdzie pędził drogą dk 7 – za co stracił prawo jazdy. O tamtej podróży również nie wiedzieliśmy, a może była związana z jakimś spotkaniem z mieszkańcami. Tym bardziej szkoda, że Tusk nie odniósł się do naszych pytań merytorycznie.

Najwyższa inflacja w historii Niemiec. Ekspert o konsekwencjach dla Polski

Dane napływające z Niemiec nie brzmią dobrze. Tamtejsza inflacja PPI w grudniu przyspieszyła do 24,2 proc. r/r przy wzroście m/m o 5 proc. Zdaniem...

zobacz więcej

Znikał w Brukseli, ale kryzys dał mu nadzieję


Przez pół roku politycy PO przyznawali w nieoficjalnych rozmowach, że ich szefowi się nie chce i jest mało aktywny. Światowa inflacja (bo rekordy bije USA, Niemcy i cała strefa euro) oraz rekordowe ceny energii (do których doprowadziła budowa Nord Stream 2) dały jednak Tuskowi wiatr w żagle.

W ostatnich dniach, czyli już w nowym roku, lider opozycji mocno się uaktywnił. Odwiedzając Łomżę, Zambrów, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Ksawerów i Kościan zjechał niemal tyle powiatów, co przez całe poprzednie 6 miesięcy. Znając jego zapał można jednak postawić tezę, że ten Tour de Pologne dobiegnie wkrótce końca… o ile już się nie zakończył.

Zobacz także ->  Za popieranie PiS zapłacisz więcej. Oburzająca decyzja sklepu na Ursynowie

Nie od dziś wiadomo, że bardziej od podróży po Polsce, Tuska interesują zagraniczne wojaże. Nawet w okresie od początku lipca do grudnia ub.r., gdy miał zjechać Polskę wzdłuż i wszerz, chętniej znikał w Brukseli (np.  organizując kongresy frakcji EPP). 28 września zabierał głos na Konwencji Partito Popular w hiszpańskim Valladolid, a w grudniu na marginesie Forum Bezpieczeństwa w Kijowie spotykał się z liberalno–lewicowymi politykami z innych państw.

27 listopada Tusk świętował z „niezależnymi” sędziami urodziny KOD, a 11 października organizował w Warszawie dużą manifestację, aby zatrzymać plany PiS o wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Wcześniej (27 sierpnia) przemawiał z kolei na Campusie Polska Przyszłości organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego za niemieckie pieniądze. Nic więc dziwnego, że na podróże po polskich miastach nie starczyło czasu.

Krzysztof Wołodźko: Szczyt kariery Jarosława Gowina

Jarosławowi Gowinowi należy życzyć powrotu do pełni sił. Z politykami można się zgadzać lub nie, popierać ich lub zdecydowanie odrzucać, ale tak po...

zobacz więcej

Chciał być jak Duda


W 2015 roku Andrzej Duda zapowiedział, że odpowiedzi wszystkie powiaty w kraju. Objazd w kampanii rozpoczął jeszcze jako zwykły poseł PiS z okręgu krakowskiego, a potem realizował jako prezydent RP. W listopadzie 2019 roku na stronie prezydent.pl pojawiła się informacja: „Andrzej Duda odwiedził już wszystkie powiaty w Polsce”.

Jak zauważył prezydent, swoją „wielką wyprawę po Polsce” rozpoczął pięć lat wcześniej od Pomorza Zachodniego.

Zobacz także ->  PiS odrzucił poprawki Senatu. Tusk: Nie będzie ciepłej wody

– Dziś powiat gryficki to jest ostatni powiat w Rzeczypospolitej, którego jeszcze nie odwiedziłem, a który zamyka tę wielką podróż – podkreślił prezydent. „Bardzo dziękuję mieszkańcom za tak udany finał i moc serdecznych życzeń na nowy początek. Zaraz ruszam dalej!” – napisał później na jednym z portali społecznościowych.

Nikt nie wymagał od Donalda Tuska, by powtórzył taki sukces… i to w pół roku. Skoro już jednak obiecał, mógł się chociaż postarać i przejechać do stu lub przynajmniej osiemdziesięciu regionów. Zamiast tego był w dziesięciu, z czego w Warszawie służbowo, w Sopocie bo tam mieszka, w Płońsku bo była akurat konwencja PO i Olsztynie, bo właśnie tam Trzaskowski wymyślił sobie Campus Polska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej