RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Możliwy cyberatak, próba zamachu stanu, sabotaż”. NATO o ewentualnym ataku Rosji

NATO przygląda się gromadzeniu rosyjskich wojsk (fot. Erik Romanenko\TASS\Getty Images)
NATO przygląda się gromadzeniu rosyjskich wojsk (fot. Erik Romanenko\TASS\Getty Images)

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Sojusz jest gotowy do zwiększenia obecności wojsk w Europie Wschodniej. – Bacznie obserwujemy przerzut rosyjskich wojsk i broni na Białoruś – powiedział.

Putin poskarżył się Macronowi na USA i NATO. „Zignorowały obawy Rosji”

Rozmowa telefoniczna prezydentów Francji i Rosji, Emmanuela Macrona i Władimira Putina odbyła się w piątek i trwała ponad godzinę – poinformował w...

zobacz więcej

Jens Stoltenberg, zabierając głos online podczas odbywającego się Waszyngtonie spotkania jednego z think-tanków, mówił, że Rosja nadal wzmacnia obecność wojskową na granicy z Ukrainą. – Oczywiście obserwujemy to bardzo uważnie – powiedział.

– Wysyłają tam coraz więcej żołnierzy, coraz więcej sprzętu. Już są tam tysiące żołnierzy, także samoloty, helikoptery oraz zaawansowane rakietowe systemy bojowe S-400. Zatem dalej wzmacniana jest obecność militarna – dodał.

Jaka będzie reakcja Sojuszu? Stoltenberg podkreślił, że „NATO jest gotowe do politycznego dialogu”.

– Jesteśmy także gotowi odpowiedzieć, jeśli Rosja wybierze konfrontację militarną – stwierdził Stoltenberg, uzupełniając, że Sojusz nie wyśle żołnierzy na Ukrainę.

Stoltenberg mówił też, że Zachód jest przygotowany na różne formy agresji rosyjskiej na Ukrainę, niekoniecznie na atak lądowy. Dodał, że budowa siły wojskowej Rosji przy granicach Ukrainy może prowadzić do inwazji na ten kraj, ale są też inne metody agresji. Wymienił cyberatak, próbę zamachu stanu lub sabotaż.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej