RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Mamy od czynienia z ogromnymi ruchami rosyjskich wojsk”. Prezydent Duda o RBN

Bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, tak samo jak Białorusi, są kwestiami, dla nas ważnymi i strategicznymi – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Chodzi o koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godz. 11 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – poinformował dyrektor biura prasowego kancelarii...

zobacz więcej

Rada Bezpieczeństwa Narodowego omówiła bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Po tym spotkaniu prezydent ocenił, że obecna sytuacja „w przestrzeni międzynarodowej jest trudna”. – To sytuacja najbardziej specyficzna od 1989 r. biorąc pod uwagę skalę relokacji wojsk Federacji Rosyjskiej – powiedział Duda.

– Mamy od czynienia z ogromnymi ruchami wojsk rosyjskich – wskazał.

Prezydent podkreślił, że dla Polski ta sytuacja jest ważna. – Jesteśmy członkiem NATO i UE. Jesteśmy państwem bezpośrednio sąsiadującym z Ukrainą i Białorusią. Bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, tak samo jak Białorusi, są kwestiami, dla nas ważnymi, strategicznymi. Cieszę się, że na polskiej scenie politycznej jest poczucie głębokiej odpowiedzialności za te sprawy – powiedział prezydent.

Wskazał, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego było objęte klauzulą tajności przez co prezydent „nie mógł się podzielić z opinią publiczną szczegółowymi informacjami, co było omawiane”.

Zobacz także: Dwudniowe rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy w Wiśle


Jak podał, posiedzenie RBN trwało ponad 3 godziny. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych. – Mam nadzieję, że moja wola, w tym zakresie, aby każdy poseł i każdy senator miał to poczucie, że był reprezentowany na tym spotkaniu, że będzie zrealizowana – powiedział prezydent. Podziękował też za konstruktywną i merytoryczną atmosferę posiedzenia.

W piątek po godz. 13:00 zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która omówiła bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim PiS reprezentował szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki, Koalicję Obywatelską – PO Tomasz Siemoniak, Lewicę – szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, a PSL – szef klubu KP Władysław Kosiniak-Kamysz.

W posiedzeniu uczestniczyli także m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, szef koła Konfederacji Jakub Kulesza, Jarosław Gowin z koła Porozumienie. Obecny był także premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. MON było reprezentowane przez wiceszefa resortu Wojciecha Skurkiewicza, a MSZ przez wiceministra Piotra Wawrzyka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej