RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czy Polacy są podatni na dezinformację? MON rusza z kampanią „Fejkoodporni”

Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało kampanię społeczną pod hasłem „Fejkoodporni”. Dotyczy ona zagrożeń, które niosą dezinformacja i fake newsy.

Fake news Donalda Tuska. Węgierski MOL nie jest związany z Rosją

Wbrew temu, co napisał Donald Tusk, węgierski koncern paliwowy MOL nie jest związany z Moskwą i Rosją. Wręcz przeciwnie – ma długą historię walki o...

zobacz więcej

Szef resortu, minister Mariusz Błaszczak w inauguracji kampanii na Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj) w Warszawie uczestniczył zdalnie, w związku z tym, że jest zarażony koronawirusem.

– Dezinformacja jest jednym z największych współczesnych zagrożeń. Choć nie jest to broń w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia, jest równie niebezpieczna – mówił szef MON. Ocenił też, że dezinformacja może wyrządzać szkody podobne do ataku w tradycyjnym rozumieniu.

– Ostanie miesiące, a więc epidemia i atak hybrydowy, jaki dotknął nasz kraj, zorganizowany przez reżim Łukaszenki, stanowią olbrzymie wyzwanie dla państwa polskiego, ale są też idealnym środowiskiem do szerzenia dezinformacji" - podkreślił Błaszczak.

Stwierdził, że w sytuacji tych zagrożeń żołnierze Wojska Polskiego mierzą się z falą nielegalnej migracji i białoruskimi prowokacjami. Ponadto także oni są poddawani dezinformacji.

Kolejna dezinformacja na Twitterze. Chodzi o sportowców zaszczepionych na COVID-19

Kolejna dezinformacja na Twitterze. Autor wpisu twierdzi, że coś zaczęło „wyłączać” serca sportowców na całym świecie. Jego zdaniem nagłe zgony...

zobacz więcej

Błaszczak podkreślił, że jego zadaniem, jako szefa MON, jest dbałość o bezpieczeństwo w wymiarze militarnym, ale też w wymiarze informacyjnym. – Pamiętajmy o tym, że w doktrynach wojennych Rosji dezinformacja stanowi bardzo ważny element – ocenił szef MON. By przeciwstawić się dezinformacji - o czym przypomniał Błaszczak - resort obrony powołał Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS). Mówiąc o inauguracji kampanii, stwierdził: „Naszym zadaniem jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą na odróżnianie informacji prawdziwych od informacji fałszywych, które pozwolą także na to, żeby przeciwdziałać dezinformacji i fake newsom”.

Raport dot. poddatności na dezinformację


Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON i dyrektor ACKS przedstawiła raport dotyczący podatności Polaków na dezinformację. Raport został przygotowany przez naukowców z ASzWoj oraz Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Badacze spytali respondentów m.in. o ich reakcje na dezinformację. -Polacy na nią nie reagują, nawet jak są świadomi, że mają do czynienia z fake newsem – stwierdziła Glapiak. Przetoczyła dane z raportu: aż 72 proc. ignoruje fake nawesy, z którymi styka się w mediach społecznościowych, a niecałe 10 proc. stara się zgłosić zastrzeżenia do posta licząc, że zostanie on usunięty.

Fake news Tuska ws. COVID-19. Zaskakująca wypowiedź lidera PO

We wtorek na konferencji prasowej Donald Tusk przekonywał, że Polska jest liderem w Europie i na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę...

zobacz więcej

– Najczęstszymi powodami ignorowania fake newsów jest niechęć do angażowania się lub przekonanie, że żadne działania nie przyniosą skutku - stwierdziła Glapiak. Zaapelowała też do wszystkich instytucji i środowisk. – Walka z dezinformacja powinna skupić się nie tylko na prawidłowej selekcji źródeł, ale także na działaniach mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się fake newsów – posiedziała.

MON na swoich stronach wyjaśniło, że Centrum Operacyjne MON oraz Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, działające przy Akademii Sztuki Wojennej rozpoczynają kampanię społeczną pod hasłem „Fejkoodporni”. – Pomoże ona uświadomić, czym jest dezinformacja i fake newsy, jakie stwarzają zagrożenia, jak się przed nimi bronić oraz jak chronić siebie i bliskich – podano.

Czytaj także: Fake news Onetu na Wigilię. „Czyny bandyckie i kryminalne”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej