RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina blokuje transport kolejowy do Polski. Jest stanowisko ministerstwa

Ukraina blokuje kolej do Polski (fot. zdjęcie ilustracyjne PAP/Marcin Bielecki)
Ukraina blokuje kolej do Polski (fot. zdjęcie ilustracyjne PAP/Marcin Bielecki)

Minęły dwa miesiące, odkąd Ukraina zablokowała tranzyt kolejowy do Polski z kilkunastu państw. – Postępowanie strony ukraińskiej biznesowo oraz prawnie pozostaje nieuzasadnione – powiedział portalowi tvp.info Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa infrastruktury. Odniósł się również do pytań o to, czy spór ma związek z limitami zezwoleń na wjazd do Polski ukraińskich ciężarówek.

Dlaczego Ukraina blokuje transport przez Polskę? Oto powody

Pociągi jadące ze Wschodu do Europy przez Polskę są blokowane przez stronę ukraińską. Prezes zarządu spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa...

zobacz więcej

Pociągi jadące ze Wschodu do Europy przez Polskę są blokowane przez stronę ukraińską. Zakaz wprowadzony decyzją Kolei Ukraińskich (UZ) jest bezterminowy i negatywnie wpływa na sytuację Polski oraz państw UE. Eliminuje bowiem możliwość tranzytu przez nasz kraj towarów z takich państw jak Chiny, Rosja czy Kazachstan.

– Ministerstwo Infrastruktury zabiega o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski – zaznaczył w rozmowie z portalem tvp.info Szymon Huptyś.

Przedstawiciel resortu zaznaczył, że podejmowane są zabiegi dyplomatyczne i rozmowy na szczeblu ministrów infrastruktury oraz między partnerami biznesowymi. – W sprawę aktywnie zaangażowane jest także ministerstwo spraw zagranicznych oraz ambasada RP na Ukrainie – stwierdził.

Zobacz także:   Ukraina nie zezwala na kolejowy tranzyt do Polski. PKP „wyczerpała możliwości rozmów” z Kijowem

Ocenił, że postępowanie strony ukraińskiej biznesowo i prawnie jest nieuzasadnione.

– Liczymy na to, że w wyniku rozmów strona ukraińska podejmie decyzję o zniesieniu ograniczeń i ponownie będzie możliwość podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwoju przewozów na towarowych korytarzach kolejowych biegnących przez terytoria obydwu państw – wskazał Szymon Huptyś.

Ukraina twierdziła, że powodem blokowania dostaw do Polski były przestarzała infrastruktura i remonty. Tłumaczenie to szybko zostało obalone przez ekspertów. Wskazywali, że rzeczywistym powodem może być kwestionowanie przez Kijów porozumień ws. przewozów drogowych.

Ukraina chce większych limitów?


Ukraińcy mogą wjeżdżać do Polski 160 tys. razy, ale limit ten wykorzystują i podobno żądają znacznie większego. Z kolei Polska swojej puli nawet w pełni nie wykorzystuje.

Niemcy uparcie odmawiają Ukrainie broni. „W przypadku agresji mamy NS2”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w sytuacji ataku na Ukrainę. – W przypadku nowej agresji mamy...

zobacz więcej

O komentarz w tej sprawie również poprosiliśmy przedstawicieli ministerstwa infrastruktury.

Jak usłyszeliśmy, podstawę współpracy dwustronnej w przewozach drogowych z Ukrainą stanowi umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Ukrainy o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisana w Warszawie 18 maja 1992 r.

Zobacz także:   Ukraina blokuje transport kolejowy do Polski. Tak się tłumaczy

– Umowa przewiduje wykonywanie przewozów na podstawie zezwoleń, wymienianych w ramach corocznego kontyngentu. Zagadnienia bieżącej współpracy omawia komisja mieszana, złożona z przedstawicieli administracji rządowych, służb kontrolnych i przewoźników obu państw – wyjaśnił Szymon Huptyś.

  Dodał, że w zakresie transportu drogowego kontyngent zezwoleń na 2022 r. został uzgodniony jeszcze w 2021 r., a zezwolenia zostały przekazane do wykorzystania przez przewoźników drogowych obu państw.

Trzy pożary budynku w 10 dni. „Skandal. Miasto to republika deweloperów"

W piątek nad ranem strażacy w Gdańsku zostali wezwani do pożaru opuszczonej kamienicy u zbiegu ulic Chmielnej i Owsianej. W ostatnich dniach to już...

zobacz więcej

– Przewoźnicy drogowi mogą bez problemu wykonywać przewozy. Ustalony kontyngent jest wystarczający dla strony polskiej. Jak dotychczas władze ukraińskie odpowiedzialne za przewozy drogowe nie zwracały się do strony polskiej z wnioskiem o podjęcie rozmów w sprawie weryfikacji ustalonego kontyngentu na 2022 r. – zaznaczył.

Zagrożenie jeszcze większych kolejek na przejściach


Rzecznik ministerstwa infrastruktury wyjaśnia, że co roku osiągano niełatwy kompromis w zakresie kontyngentu zezwoleń drogowych między Polską a Ukrainą.

Zobacz także:   W 2023 r. Pendolino może dotrzeć do Lwowa. Ukraina zbuduje kolej wysokich prędkości

Podczas październikowego spotkania ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy uzgodniono, że negocjacje dotyczące zwiększenia kontyngentu zezwoleń są uwarunkowane podjęciem konkretnych działań po stronie ukraińskiej na rzecz poprawy przepustowości i infrastruktury na przejściach granicznych, co umożliwi skrócenie czasu potrzebnego do przekraczania granicy polsko-ukraińskiej.

– Szczególnie ważna jest właściwa infrastruktura drogowa prowadząca do przejść granicznych, gdyż w innym przypadku kolejki po zwiększeniu ilości zezwoleń będą jeszcze większe – wyjaśnił.

Rybacy chcieli zakłócić rosyjskie manewry u wybrzeży Irlandii. Plan się zmienił

Irlandzcy rybacy, którzy planowali zakłócić ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii, poinformowali w czwartek, że na...

zobacz więcej

„Resort nie wiąże sprawy przewozów drogowych i kolei”


W rozmowie z portalem tvp.info Szymon Huptyś zapewnił, że rozmowy także będą kontynuowane, jednak „nieuzasadnione blokowanie tranzytu kolejowego nie tworzy dobrego klimatu do takich rozmów i nie buduje wzajemnego zaufania pomiędzy stronami”.

Zobacz także: >  Pięć scenariuszy rozwoju rosyjsko-ukraińskiego kryzysu

– Ministerstwo infrastruktury rozważa różne warianty uregulowania kwestii zezwoleń drogowych ze stroną ukraińską. Resort nie wiąże sprawy przewozów drogowych z bieżącą sytuacją dotyczącą współpracy kolei obu stron, uznając te dwa obszary za odrębne zagadnienia, wymagające podejmowania niezależnych od siebie decyzji – wskazał.

Podkreślił, że strona polska jest otwarta na szeroki dialog ze stroną ukraińską w kierunku przyjęcia obopólnie korzystnych rozstrzygnięć, „czego przykładem jest stała i ostatnio bardzo intensywna współpraca z Ukrainą, nastawiona na wypracowanie rozwiązań kompromisowych we wszystkich gałęziach transportu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej