RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polacy odprawiali pseudoszamańskie rytuały w Czechach. Zapadł wyrok

Nielegalną działalność prowadzili od 2015 r. (fot. Shutterstock/samaliusfoto, zdjęcie ilustracyjne)
Nielegalną działalność prowadzili od 2015 r. (fot. Shutterstock/samaliusfoto, zdjęcie ilustracyjne)

Sąd w Ostrawie wymierzył w piątek kary 8,5 i 5,5 roku więzienia oraz deportacji polskiemu małżeństwu za odprawianie pseudoszamańskich rytuałów z użyciem peruwiańskiego psychodelicznego napoju ayahuasca. Ich wspólnik otrzymał wyrok 1,5 roku w zawieszeniu i trzyletnią deportację.

Zabili własne dziecko. Chcieli je ochronić przed koronawirusem

Zmarła pięciomiesięczna dziewczynka, której rodzice podali krew żółwia. Miksturę tę miał polecić rodzicom haitański szaman; to miał być lek na...

zobacz więcej

Skazani, którzy nie przyznali się do winy, stracą też dom w Herzmanicach koło Odr w kraju (województwie) morawsko–śląskim, który służył im za bazę. Wyrok nie jest prawomocny.

Trójkę Polaków oskarżono o to, że w Peru kupili prawie 200 litrów psychodelicznego napoju ayahuasca i odpłatnie przeprowadzali pseudoszamańskie rytuały w różnych miejscach w Czechach. Według prokuratora nielegalną działalność prowadzili od 2015 r. do października ubiegłego roku, kiedy zostali zatrzymani przez oddział celników w domu w Herzmanicach koło Odr.

Sąd w Ostrawie stwierdził, że nie ma żadnej wątpliwości co do używania podczas seansów substancji psychodelicznych. Seanse miały być połączone z konsumpcją rytualnego napoju ayahuasca, używanego przez południowoamerykańskich szamanów do celów ceremonialnych.

„Ukrzyżowany” żuraw na polu. „Chciałem odstraszyć inne ptactwo”

„Ukrzyżowanego” martwego żurawia przywiązanego do drewnianych słupków na polu znaleziono w Stanisławowie w woj. mazowieckim. – Policjanci w tej...

zobacz więcej

Napój zawiera DMT, substancję psychodeliczną zakazaną w Czechach. Po jego wypiciu ludzie wpadają w trans. Twierdzą, że osiągają inny wymiar i mogą rozmawiać z duchami.

Jarosław K. występował jako szaman, a Karolina K. – jako jego asystentka. Uczestnikami sesji byli klienci z Polski, Austrii, Niemiec, Norwegii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Każdy z uczestników płacił 10 tys. koron, czyli około 400 euro. Rytuałom poddało się blisko 1500 osób, niektóre z nich – wielokrotnie.

Podczas postępowania na korzyść oskarżonych zeznawali świadkowie, którzy uczestniczyli w rytuałach. Potwierdzali, że chodziło jedynie o oczyszczenie umysłu i relaksację. Wskazywali na pozytywny wpływ seansów.

Wspólnik małżeństwa K., Piotr K., pomógł kupić dom, wiedział, co się w nim działo i czerpał z tego zyski, uznał sąd w Ostrawie.

Nad wyjaśnieniem przypadku współpracowały służby celne z Niemiec i ze Stanów Zjednoczonych. W Lipsku i Frankfurcie oraz w Miami natrafiono na przesyłki koncentratu napoju ayahuasca z nielegalną substancją, których adres odbiorcy znajdował się w Czechach w Herzmanicach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej