RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były prezydent Olsztyna ostatecznie uniewinniony od zarzutu gwałtu

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski jest już ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki. W piątek Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury i oskarżycielki od wyroku olsztyńskiego sądu uniewinniającego Małkowskiego. Sprawa trwała przez 14 lat.

Kobieta, która oskarżała byłego prezydenta miasta o gwałt, chce uzasadnienia wyroku

Pełnomocnik kobiety, która oskarżała byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego o gwałt, złożył w sądzie wniosek o uzasadnienie wyroku. Jest...

zobacz więcej

W kasacjach prokuratura i pełnomocnik oskarżycielki wskazywali na uchybienia procesowe, do jakich – ich zdaniem – doszło w tej sprawie, m.in. w związku z jedną z biegłych. Kobieta ta, występując na jednym z etapów długotrwałej sprawy jako biegła, na innym została przesłuchana jako świadek. Mmateriały te zaliczono do dowodów w postępowaniu, co jest niedopuszczalne.

Autorzy kasacji zwracali także uwagę m.in. na nierozpoznanie przez sąd II instancji „istoty” jednego z wątków apelacji prokuratury.

SN w uzasadnieniu postanowienia o oddaleniu kasacji przyznał, że argumenty prokuratury i pełnomocnika oskarżycielki „od strony formalnej były zasadne”.

„Ale aby zarzut kasacji był skuteczny i skutkował uchyleniem wyroku, uchybienie musi mieć istotny wpływ na treść wyroku. (...) Nie jest celem postępowania formalizm procesowy i zbędne przedłużanie sprawy” – mówił, uzasadniając orzeczenie SN sędzia Marek Motuk.

Seksafera w Olsztynie. Sąd odroczył sprawę Małkowskiego

Sąd Okręgowy w Olsztynie odroczył rozpoznawanie sprawy apelacyjnej byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego, ponieważ...

zobacz więcej

Jak wskazał sędzia SN, w tej sprawie nie ma „wysokiego stopnia prawdopodobieństwa”, że kolejny wyrok sądu, po ewentualnym uchyleniu przez SN, byłby inny niż uniewinnienie. „Sprawa trwa 14 lat i teraz można dodawać jeszcze rok czy dwa lata, a wyrok zostaje uniewinniający” – dodał sędzia Motuk.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 r. był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia.

Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd Małkowskiego uniewinnił.

Ten uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie. Od tego wyroku wniesiono kasację oddaloną w piątek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej