RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Die Welt”: Witamy w Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów

Olaf Scholz (fot.  Jesco Denzel/Bundesregierung via Getty Images)
Olaf Scholz (fot. Jesco Denzel/Bundesregierung via Getty Images)

„My, Niemcy, staliśmy się kiepskim żartem” – pisze redaktor naczelny gazety „Die Welt” Ulf Poschardt w tekście zatytułowanym „Witamy w Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów” (Willkommen in der Bundesclownsrepublik Deutschland). Globalne rozczarowanie nowym rządem i jego polityką zagraniczną odsuwa kraj od Zachodu.

Niemcy uparcie odmawiają Ukrainie broni. „W przypadku agresji mamy NS2”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w sytuacji ataku na Ukrainę. – W przypadku nowej agresji mamy...

zobacz więcej

„Czy to kryzys ukraiński, transformacja energetyczna, czy też polityka w pandemii: rząd koalicji SPD, Zielonych i FDP nie przepuszcza żadnej okazji, by sprowadzić Niemcy na groteskową Sonderwege (specjalną drogę)” – zauważa w komentarzu Poschardt. „Azymutami są: moralna arogancja, tchórzostwo i wygodnictwo”.

„Witamy Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów. Oferta 5000 hełmów dla Ukrainy, zagrożonej przez agresywnego autokratę, może stać się stałą frazą na przyszłych szczytach NATO i G7, jeśli chodzi o poczucie odpowiedzialności Niemców. Staliśmy się żartem, złym, okrutnym. Mieszanką Gunthera (z »Przyjaciół«) i Utera Zoerkera, niemieckiego studenta w skórzanych spodniach z »The Simpsons«”.

„Niestety, niemiecki dziwak powrócił” – uważa autor. „Globalne rozczarowanie nowym rządem i jego polityką zagraniczną odsuwa kraj od Zachodu. Kiedy w rosyjskim kanale propagandowym Russia Today sławi się niemieckiego admirała za zdradę idei wolności liberalnego Zachodu, wiadomo, dokąd doszliśmy” – podkreśla Poschardt.

Więcej żołnierzy NATO na wschodniej flance? Bazy w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech

Niezależnie od tego, czy Rosja zaatakuje Ukrainę, NATO szykuje się do rozszerzenia swojej obecności w Europie. Jak podaje CNN, Sojusz zamierza...

zobacz więcej

Zdaniem naczelnego „Welt” „aktualizuje się nieufność wobec Niemców, która poza oficjalną retoryką tak zasadniczo nie wygasła w Londynie, Paryżu czy Kopenhadze. (...) Nasza moralna pycha jest tylko po to, by zamaskować nasze tchórzostwo i wygodnictwo”.

„Pacyfizm narodowy jest pretekstem do maskowania naszych lęków. Największą koalicją w tym kraju jest koalicja Putina i Rosji. Gdzie krytykuje się Putina co najwyżej od czasu do czasu, ze względów strategicznych”.

„Niemcy, »wciąż drewniany, pedantyczny lud / wciąż kąt prosty / w każdym ruchu i w twarzy / zastygła pycha«, pisał Heinrich Heine w 1844 r. Tak było przed nazistowskim barbarzyństwem – i tak pozostało” – pisze redaktor naczelny dziennika „Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej