RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łukaszenka w orędziu: Czy będzie wojna? Tak, w przypadku ataku na Białoruś lub Rosję

Alaksandr Łukaszenka (fot.  Pavel Orlovsky\TASS via Getty Images)
Alaksandr Łukaszenka (fot. Pavel Orlovsky\TASS via Getty Images)

To będzie wojna czy nie? Tak, wojna będzie, ale tylko w dwóch przypadkach: gdy dojdzie do agresji na Białoruś lub na Rosję – oświadczył Alaksandr Łukaszenka w orędziu do narodu i parlamentu, które wygłasza w piątek.

Biden potwierdził gotowość do zdecydowanej reakcji w razie napaści Rosji na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w trakcie czwartkowej rozmowy telefonicznej z swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim gotowość do...

zobacz więcej

– My nie chcemy wojny – zaznaczył przekonując, że Białoruś „nigdy nie tworzyła i nie będzie tworzyć problemów” dla swoich sąsiadów.

Łukaszenka oświadczył, zwracając się do Zachodu, że „jeśli dojdzie do agresji na Białoruś, będą tu setki tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy będą walczyć razem z setkami tysięcy żołnierzy białoruskich”.

Łukaszenka zarzucił Zachodowi, że dąży do „nowego podziału świata”, a także „chce utopić we krwi braterstwo ukraińsko–rosyjskie, braterstwo słowiańskie”.

Powtórzył również, że Zachód zwiększa ofensywne siły NATO u granic Białorusi.

Polskę i Litwę, sąsiadów Białorusi, oskarżył o to, że „działają w duchu polityki Waszyngtonu”, bo inaczej byłyby „smutnymi peryferiami”.

Polska, jak utrzymywał Łukaszenka, „chce całej Białorusi”. Zarzucił jej „bezceremonialne i bezapelacyjne działania”, jak np. finansowanie opozycji i koordynowanie protestu, „w tym na Białorusi, w Rosji, a nawet w Kazachstanie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej