RAPORT

Wojna na Ukrainie

Parkingi „P+J” nie powstaną? Miasto nie ma pieniędzy

Brakuje pieniędzy na planowaną budowę parkingów „Parkuj i Jedź” (fot. Shutterstock/alika)
Brakuje pieniędzy na planowaną budowę parkingów „Parkuj i Jedź” (fot. Shutterstock/alika)

W stołecznym budżecie brakuje pieniędzy na zaplanowaną budowę parkingów „Parkuj i Jedź”. Nie ma środków na realizację „P+J” Winnica, przy stacji metra „Karolin” i „Lazurowa”, Bródno, Trocka, a także PKP Wesoła.

Lekcje z bezpieczeństwa z pierwszą damą. Poznaj zasady ruchu drogowego

Nowe projekty edukacyjne Inspekcji Transportu Drogowego były przedmiotem dzisiejszego spotkania małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy z...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski podczas kampanii samorządowej zapowiedział budowę 20 nowych parkingów „P+J”. „Chcemy zaproponować budowę 20 nowych parkingów »Parkuj i Jedź« i rozbudowę niektórych istniejących” – powiedział w sierpniu 2018 r. „W całej Warszawie jest ich 16” – dodał i ocenił, że to zdecydowanie za mało.

Obecnie na stołecznej stronie internetowej „Warszawa1915.pl” w wykazie „P+J” znajduje się nadal 16 parkingów. Można tam również przeczytać, że w budowie jest parking na Żeraniu i przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii radomskiej.

Parking przy stacji PKP Żerań miał być oddany do użytku latem ubiegłego roku, a będzie dopiero na wiosnę.

„Są plany rozbudowy systemu »P+J« o kilka obiektów, przygotowania dokumentacji są na różnym etapie. Obecnie w budżecie m.st. Warszawy nie ma środków na ich realizację. Przygotowywana przez nas dokumentacja będzie zawierała opracowania umożliwiające ubieganie się o dofinansowanie unijne lub inne środki pomocowe” – odpowiedział rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

Nowa flota Poczty Polskiej. To łącznie ponad tysiąc nowych samochodów dostawczych

Poczta Polska S.A. właśnie zamknęła kolejny etap modernizacji posiadanej floty. Do spółki dotarły ostatnie z zakontraktowanych nowych samochodów...

zobacz więcej

Wśród parkingów, na realizację których nie ma pieniędzy w miejskim budżecie, wymienił „P+J” Winnica, przy stacji metra „Karolin” i „Lazurowa”, Bródno, Trocka, a także PKP Wesoła.

Wyjaśnił, że W przypadku parkingu Winnica jest koncepcja budowy docelowego węzła przesiadkowego z pętlą tramwajowo–autobusową wraz z parkingiem na 643 pojazdy. W tym roku planowane jest pozyskanie decyzji środowiskowej lub określenie zakresu raportu oddziaływania inwestycji na środowisko – zależy od decyzji organu procedującego decyzję środowiskową. Dalsze postępowanie będzie zależne od obowiązku (lub jego braku) o sporządzeniu raportu oraz od środków finansowych w budżecie miasta.

Kunert wskazał, że jeżeli chodzi o węzły komunikacyjne przy stacji metra C1 „Karolin” i C3 „Lazurowa” wraz z parkingami P+J, to w tym roku planowane jest uzyskanie opracowań pozwalających na złożenie wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych. „Dalsze postępowanie jest uzależnione od środków finansowych w budżecie miasta” – zaznaczył.

Podobnie jest w przypadku P+J Metro Bródno. Tu również „dalsze postępowanie jest uzależnione od środków finansowych w budżecie miasta” – tłumaczył rzecznik.

Punkty ładowania aut elektrycznych we wszystkich nowych domach. W jakim kraju?

Od przyszłego roku we wszystkich nowo budowanych domach oraz budynkach komercyjnych w Anglii będzie obowiązek instalowania punktów ładowania...

zobacz więcej

Dla parkingu P+J Trocka jest opracowana w ubiegłych latach koncepcja i studium wykonalności parkingu kubaturowego w miejscu pętli autobusowej przy zachowaniu pętli na poziomie 0.

„W 2022 r. planowana jest aktualizacja dokumentacji i uzyskanie decyzji środowiskowej lub określenie zakresu raportu oddziaływania inwestycji na środowisko – zależy od decyzji organu procedującego decyzję środowiskową. Dalsze postępowanie zależne będzie od obowiązku (lub jego braku) o sporządzeniu raportu oraz środków finansowych w budżecie miasta” – wytłumaczył Kunert.

O środki unijne będzie zabiegał ZDM dla P+J Wesoła PKP. W najbliższych latach planowane jest przygotowanie dokumentacji zawierającej opracowania pozwalające na złożenie wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych. „Dalsze postępowanie jest uzależnione od środków finansowych w budżecie miasta” – wskazał rzecznik ZDM.

Znacznie bliżej realizacji jest EKO P+J Połczyńska. Na tę inwestycję, która ma kosztować 15 mln zł, miasto weźmie 10 mln pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała część kwoty pochodzi z miejskich funduszy celowych związanych z ochroną środowiska. Parking ma być gotowy w 2024 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej