RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden potwierdził gotowość do zdecydowanej reakcji w razie napaści Rosji na Ukrainę

Joe Biden (fot. Alex Wong/Getty Images)
Joe Biden (fot. Alex Wong/Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w trakcie czwartkowej rozmowy telefonicznej z swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim gotowość do zdecydowanej reakcji USA w razie agresji Rosji wobec Ukrainy. Zapowiedział też pomoc gospodarczą dla Kijowa.

Rosja ściąga żołnierzy na granicę z Ukrainą. Są też Iskandery, artyleria rakietowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy poinformowało o zmobilizowaniu w pobliżu granicy ponad 127 tys. żołnierzy rosyjskich wojsk lądowych,...

zobacz więcej

„Prezydent Joe Biden potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych – wraz z ich sojusznikami i partnerami – do zdecydowanej reakcji w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Podkreślił zaangażowanie USA w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu wydanym po rozmowie obu prezydentów przez Biały Dom.

„Nic o Ukrainie bez Ukrainy”


Stany Zjednoczone opowiadają się za uregulowaniem napięć w ramach formatu normandzkiego – zaznaczył Biden. Wyraził też nadzieję, że ponowne zobowiązanie się stron 26 stycznia do przestrzegania warunków zawieszenia broni z lipca 2020 r. pomoże zmniejszyć napięcie i przyspieszy realizację porozumień mińskich.

W komunikacie Białego Domu podkreślono wagę koordynacji wysiłków dyplomatycznych w zakresie bezpieczeństwa europejskiego. Zasadę „nic o Ukrainie bez Ukrainy” uznano za kluczową.

W trakcie rozmowy Joe Biden podkreślił, że USA są gotowe udzielić pomocy gospodarczej Ukrainie. Amerykański prezydent przypomniał, że w ciągu ostatniego roku USA przekazały temu krajowi ponad pół miliarda dolarów w ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej.

Ameryka rozważa też dodatkowe wsparcie makroekonomiczne, by wspomóc ukraińską gospodarkę w obliczu presji wynikającej z koncentracji rosyjskich sił przy granicach Ukrainy oraz presji gospodarczej wywieranej przez Kreml.

Jest pisemna odpowiedź USA. Blinken: Drzwi NATO pozostaną otwarte [WIDEO]

W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy –...

zobacz więcej

Trwają prace nad przygotowaniem dodatkowych instrumentów ekonomicznych.

Pozytywnie rozmowę z amerykańskim przywódcą ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Omówiliśmy najnowsze wysiłki dyplomatyczne na rzecz deeskalacji i uzgodniliśmy wspólne działania na przyszłość. (...) Podziękowałem prezydentowi za udzielaną obecnie pomoc wojskową. Możliwości wsparcia finansowego dla Ukrainy również były dyskutowane” – napisał na Twitterze Zełenski.

Biały Dom zapewnił, że „mimo wyjazdu członków rodzin amerykańskich pracowników dyplomatycznych z Ukrainy ambasada USA w Kijowie pozostaje otwarta i prowadzi działalność w pełnym zakresie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej