RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Polsko, ty...”. Jest akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu dziennikarzowi

Akt oskarżenia przeciwko Igorowi I.(fot. Facebook)
Akt oskarżenia przeciwko Igorowi I.(fot. Facebook)

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu aktywiście i dziennikarzowi Igorowi I. – dowiedział się portal tvp.info. Zarzuca się mu się publiczne znieważenie Rzeczypospolitej Polskiej.

„Polsko, ty...”. Ukraiński dziennikarz Igor I. z zarzutami

Ukraiński aktywista i dziennikarz mieszkający w Polsce Igor I. usłyszał dziś zarzut publicznego znieważenia Rzeczpospolitej Polskiej – dowiedział...

zobacz więcej

Chodzi o wpis, który ukazał się na profilu facebookowym mężczyzny 4 października 2020 r. „Polsko, zaiste, ty ch**u” – napisał Igor I.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie 26 stycznia 2022 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zarzuca Igorowi I. „publiczne znieważenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Oskarżony, co wynika z ustaleń śledztwa, zamieścił na portalu społecznościowym wpis zawierający określenie Rzeczypospolitej Polskiej słowem powszechnie uznanym za obelżywe – wyjaśnia portalowi tvp.info Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Igor I. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień w sprawie. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

O Igorze I. głośno było w maju 2021 r., kiedy umieścił w mediach społecznościowych przerobioną grafikę polskiego godła. Na grafice widać Orła Białego i tło, które z biało-czerwonego zostało zmienione na żółto-niebieskie, barwy flagi ukraińskiej. Z kolei złota korona na głowie orła została przerobiona na koronę w kolorach symbolizujących LGBT.

W tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w prokuraturze Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Igor I. pracował od 2009 do 2016 r. w Polskim Radiu. Był korespondentem na Ukrainie. Jest uczestnikiem ruchu Obywatele RP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej