RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poznała go w sieci, wysłała sporą sumę. Najpierw „upewniła się”, że nie jest oszustem

Pieniądze były przeznaczone na wspólne wakacje (fot. Shutterstock)
Pieniądze były przeznaczone na wspólne wakacje (fot. Shutterstock)

50 tys. koron (9 tys. zł) wysłała pewna 55-latka z Czech poznanemu w sieci mężczyźnie. Pieniądze miały być przeznaczone na wspólne wakacje. Para spotykała się już na żywo. Kobieta, zanim przekazała pieniądze, upewniła się, czy wybranek nie jest oszustem. Zrobiła to w bardzo prosty sposób: zapytała go o to. Urlop nie wypalił, a 55-latka nie zobaczyła już ani pieniędzy, ani ukochanego.

„Alarm!”. Przez jedno kliknięcie straciła kilkadziesiąt tysięcy [WIDEO]

Aplikacje bankowe w telefonie są wygodne, ale nie zawsze bezpieczne, za to złodzieje grasujący w sieci są bezwzględni. Na własnej skórze odczuła to...

zobacz więcej

O sprawie informują policjanci z Loun w północno-zachodnich Czechach. Kobieta, która zgłosiła się do nich, poinformowała, że wiosną ubiegłego roku poznała w sieci mężczyznę, z którym korespondowała przez około miesiąc przez portal społecznościowy i aplikację mobilną.

Później para dwukrotnie spotkała się bezpośrednio. Podczas tych spotkań mężczyzna i kobieta uzgodnili, że wyjadą wspólnie na wakacje nad morze. Wówczas zapytała wybranka, czy nie jest oszustem. Mężczyznę to pytanie tak poruszyło, że 55-latka doszła do wniosku, że nie jest – i przelała na jego konto blisko 50 tys. koron.

Przeczytaj także: Cyberoszust podszył się pod hiszpańską skarbówkę i pocztę, wyłudzając dane 4 tys. kart bankowych

Od tego momentu już się nie spotkali. Po pewnym czasie okazało się, że kobieta z powodów zdrowotnych nie może wyjechać na wakacje. Poznany w sieci znajomy zapewnił ją, że w takiej sytuacji odwoła rezerwację i zwróci przekazaną mu kwotę. Nigdy jednak tego nie zrobił, a co więcej, urwał się z nim wszelki kontakt.

Policja prowadzi sprawę pod kątem oszustwa, za które w Republice Czeskiej grozi kara do dwóch lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej