RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rybacy chcieli zakłócić rosyjskie manewry u wybrzeży Irlandii. Plan się zmienił

Odległość pomiędzy irlandzkimi kutrami a rosyjskimi okrętami wahałaby się między 60 a 80 km (fot. Shutterstock)
Odległość pomiędzy irlandzkimi kutrami a rosyjskimi okrętami wahałaby się między 60 a 80 km (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Irlandzcy rybacy, którzy planowali zakłócić ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii, poinformowali w czwartek, że na spotkaniu z ambasadorem Rosji uzgodnili utworzenie na czas trwania ćwiczeń stref buforowych.

Rosjanie planują przeprowadzenie manewrów okrętów wojennych u wybrzeży Irlandii

Rosja planuje na początku lutego przeprowadzić ćwiczenia swoich okrętów w pobliżu wybrzeża Irlandii – na wodach międzynarodowych, ale w obrębie jej...

zobacz więcej

Szczegóły porozumienia wymagają jeszcze zatwierdzenia przez rząd w Moskwie, ale strefa miałaby być elastyczna, a odległość pomiędzy irlandzkimi kutrami a rosyjskimi okrętami wahałaby się między 60 a 80 km.

Ogłoszony w zeszłym tygodniu przez Rosję plan przeprowadzenia ćwiczeń okrętów wojennych w dniach 3-8 lutego w odległości ok. 260 km od południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii wzbudził spore kontrowersje. Miałyby się one odbyć na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii.

Jest to dozwolone prawem międzynarodowym, ale ze względu na obecną sytuację irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że obecność rosyjskich jednostek byłaby niemile widziana.

Przeczytaj też: Sejm apeluje do NATO i UE. „Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym”

Dodatkowo we wtorek przeciwko tym planom zaprotestowali irlandzcy rybacy; zwrócili uwagę, że miałyby się odbyć na obszarach połowowych, co grozi zachwianiem ekosystemu. Zapowiedzieli, że w czasie trwania manewrów zamierzają przeprowadzić protest.

Choć ambasador Rosji w Irlandii Jurij Fiłatow przekonywał, że kontrowersje są „mocno przesadzone, a ćwiczenia „nie są w żaden sposób zagrożeniem dla Irlandii ani nikogo innego”, zdecydował się ostatecznie spotkać z rybakami ze względu na rosnące zainteresowanie mediów tą sprawą.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Po jego zakończeniu Brendan Byrne, szef irlandzkiego Stowarzyszenia Przetwórców i Eksporterów Ryb, powiedział, że osiągnięto porozumienie otwierające możliwość równoczesnego odbycia połowów i manewrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej