RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmarł Jacek Smagowicz, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej

Jacek Smagowicz był m.in. laureatem nagrody honorowej IPN „Świadek Historii” (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Jacek Smagowicz był m.in. laureatem nagrody honorowej IPN „Świadek Historii” (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Zmarł Jacek Smagowicz, działacz opozycji antykomunistycznej i NSZZ „Solidarność”, uczestnik wydarzeń Marca 1968 w Krakowie, założyciel Wolnych Związków Zawodowych w Polmozbycie Kraków w 1980 roku. O jego śmierci poinformował portal tysol.pl.

Nie żyje Józef Przybylski, działacz opozycji antykomunistycznej

W nocy z piątku na sobotę zmarł w szpitalu Józef Przybylski, działacz opozycji antykomunistycznej i „Solidarności”, jeden z sygnatariuszy...

zobacz więcej

Jacek Smagowicz urodził się w 1943 r. Od września 1980 był członkiem i działaczem NSZZ „Solidarność”. Od 1990 członek Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska, w latach 1992-2010 członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był organizatorem strajku okupacyjnego w Polmozbycie Kraków, później uczestniczył w strajku w Nowohuckim Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych Montin.

17 grudnia 1981 roku za zorganizowanie strajku został zwolniony z pracy. Aresztowany 19 kwietnia 1982 i skazany za kontynuowanie działalności związkowej. Do 1 października 1982 internowany w ośrodkach w Załężu koło Rzeszowa i Uhercach.

Później był m.in. współorganizatorem manifestacji i akcji protestacyjnych, był wielokrotnie zatrzymywany, a także skazywany przez kolegia do spraw wykroczeń na kary grzywny oraz aresztowany. Wielokrotny uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Był też członkiem Komisji Weryfikacyjnej dla byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Krakowie.

Przeczytaj także: Zmarł legendarny działacz Solidarności. „Był pełen optymizmu i nadziei”

28 sierpnia 2006 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. W 2018 został odznaczony Medalem „Pro Bono Poloniae”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W 2021 został laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej