RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Antysemicki atak w Londynie. 18-latek pobił dwóch Żydów [WIDEO]

Atak na dwóch starszych Żydów w Londynie (fot. Victoria Jones/PA Images/Getty Images)
Atak na dwóch starszych Żydów w Londynie (fot. Victoria Jones/PA Images/Getty Images)

Dwóch starszych Żydów zostało zaatakowanych i brutalnie pobitych w północnym Londynie w wieczór poprzedzający obchodzony w czwartek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Policja aresztowała 18-letniego sprawcę i oświadczyła, że traktuje atak jako przestępstwo z nienawiści.

Amerykańska szkoła wykreśliła z programu powieść graficzną o Holokauście

Rada szkoły w Tennessee wykreśliła z programu nauczania nagrodzoną Pulitzerem powieść graficzną „Maus. Opowieść ocalałego”, mierzącą się z...

zobacz więcej

Do ataku doszło w środę krótko przed godz. 22 w londyńskiej gminie Haringey. Jak widać na nagraniu z monitoringu ulicznego, które udostępniła policja, dwóch Żydów zamykało właśnie prowadzoną przez siebie piekarnię, gdy przechodzący ulicą sprawca najpierw rzucił w ich kierunku trzymaną w ręku butelką, a następnie zaatakował ich okładając pięściami.

Jeden z napadniętych próbował się bronić, ale upadł na ziemię. Wtedy sprawca rzucił się na drugiego i zaczął go gonić po ulicy, a następnie wrócił do pierwszego z nich, kopiąc go, gdy ten próbował wstać. Po chwili napastnik spokojnie odszedł. Obaj zaatakowani Żydzi zostali zabrani do szpitala - jeden z nich ma siniaki i złamaną rękę, drugi - siniaki i uraz oka.

W czwartek wieczorem policja poinformowała o aresztowaniu sprawcy, którym jest 18-letni mężczyzna. Nie podano na razie jego personaliów, ale mimo że miał częściowo zasłoniętą twarz, na nagraniu wyraźnie widać, że jest ciemnoskóry. Policja poinformowała, że traktuje atak jako przestępstwo z nienawiści.

Do zdarzenia odniosła się też brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel. – Absolutnie nikczemny atak. Jest to, w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, obrzydliwe przypomnienie, dlaczego nigdy nie wolno nam pozwolić, aby antysemityzm się zakorzenił. Nie będziemy tolerować agresji wobec naszej społeczności żydowskiej – napisała na Twitterze szefowa MSW.

„Jesteśmy przerażeni okrutnym i niesprowokowanym atakiem na dwóch żydowskich mężczyzn w Londynie. Modlimy się o pełne wyzdrowienie ofiar i wzywamy @MetPoliceUK do uczynienia wszystkiego, aby postawić sprawcę tego szokującego antysemickiego ataku przed oblicze sprawiedliwości” – napisał z kolei na Twitterze American Jewish Committee.Czytaj także: „Antysemityzm to nie żart”. Kampania plakatowa w Berlinie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej