RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Morawiecki wezwał Tuska do rezygnacji z przewodniczenia EPL

Wzywam Donalda Tuska, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef rządu, błędna polityka tego ugrupowania spowodowała, że Władimir Putin może szantażować Europę.

Niemcy uparcie odmawiają Ukrainie broni. „W przypadku agresji mamy NS2”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w sytuacji ataku na Ukrainę. – W przypadku nowej agresji mamy...

zobacz więcej

Premier opuszczając w czwartek Sejm zwrócił uwagę, że „Polska zrobiła o niebo więcej już dzisiaj dla bezpieczeństwa Ukrainy i dla pobudzenia świadomości ludzi w całej Europie”, wskazując na swoje liczne wizyty w europejskich stolicach.

– Wzywam Donalda Tuska, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. To poprzez Nord Stream 2 ta błędna polityka EPL spowodowała, że mamy taką sytuację, że Putin ma instrumenty szantażu w swoim ręku – stwierdził premier Morawiecki.

– Nie dywersyfikowaliście niestety dostaw gazu, nie byliście za ochroną naszej granicy; przynajmniej teraz nie przeszkadzajcie – mówił szef rządu.

– Warto być przyzwoitym, warto by zrezygnować z tego przewodniczenia EPL, która doprowadziła do szalonego błędu. Do tego, że dzisiaj Putin mając Gazociąg Północny w swoim ręku i mając tym samym Niemców w swoim ręku, próbuje szantażować cała Europę – zaapelował Morawiecki.

Rosja ściąga żołnierzy na granicę z Ukrainą. Są też Iskandery, artyleria rakietowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy poinformowało o zmobilizowaniu w pobliżu granicy ponad 127 tys. żołnierzy rosyjskich wojsk lądowych,...

zobacz więcej

– Na bok te wszystkie uszczypliwości i warto podjąć męską decyzję - zrezygnować z przewodniczenia EPL. Do tego pana natychmiast wzywam – powtórzył szef rządu.

O co apelował Tusk?


Wcześniej w czwartek Donald Tusk wezwał Morawieckiego, by zdementował, że zamierza wziąć udział w „radykalnie prawicowej politycznej hucpie, której ostrze jest w sposób oczywisty i ewidentny wymierzone w interesy Ukrainy, a co za tym idzie w interesy Polski” lub – by, jeśli ma uczestniczyć w tym spotkaniu „antyukraińskiej międzynarodówki”, zrezygnował z tego.

Chodzi o weekendowe spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i centroprawicowych, które ma się odbyć w Madrycie. Szef PO wskazał, że inicjatorem tego spotkania jest hiszpańska partia Vox, a uczestniczyć mają w nim m.in. kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen oraz premier Węgier Viktor Orban.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej