RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zakłócał konferencję premiera nt. obostrzeń. Sąd wydał wyrok więzienia

Premier Holandii Mark Rutte (fot. Patrick van Katwijk/BSR Agency/Getty Images)
Premier Holandii Mark Rutte (fot. Patrick van Katwijk/BSR Agency/Getty Images)

Sąd w Hadze skazał na cztery miesiące więzienia 48-letniego mężczyznę za zakłócanie fajerwerkami konferencji prasowej premiera Holandii Marka Ruttego. Na cztery tygodnie pozbawienia wolności został natomiast skazany 53-latek za grożenie dziennikarzowi na Twitterze.

Brutalność policjantów w Holandii. Internauci wskazują na problem z praworządnością [WIDEO]

Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać, jak policyjny pies gryzie uczestnika manifestacji przeciwko restrykcjom sanitarnym w...

zobacz więcej

12 listopada premier Rutte informował dziennikarzy o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń w związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19. Na zewnątrz budynku odbywała się w tym czasie demonstracja przeciwników nowych restrykcji.

Uczestnicy protestu rzucali w policjantów kamieniami oraz strzelali do nich z ciężkich fajerwerków. 48-latkowi udowodniono, że rzucał fajerwerki w stronę funkcjonariuszy. Prokurator zażądał dla niego ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, ostatecznie sędzia skazał go na cztery.

Do więzienia trafi także 53-letni mieszkaniec Amsterdamu, który podczas tej samej demonstracji nagrał i umieścił na Twitterze film, w którym wygrażał jednemu z dziennikarzy. Sąd skazał mężczyznę na cztery tygodnie więzienia, z czego 25 dni w zawieszeniu. Skazany nie może także kontaktować się z dziennikarzem.

Zobacz także: Rząd Holandii: Nie zmienimy swojej strategii walki z koronawirusem „pod wpływem ulicy


Jak poinformował podczas posiedzenia sądu prokurator policja nadal szuka innych uczestników zamieszek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej