RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sejm apeluje do NATO i UE. „Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym”

Apel Sejmu o wsparcie dla Ukrainy (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Apel Sejmu o wsparcie dla Ukrainy (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Apelujemy do rządów państw NATO i UE o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny; Sejm RP wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie – głosi przyjęta w czwartek przez Sejm uchwała.

Szef BBN: Brak sygnałów ze strony Rosji o deeskalacji; potencjalne zagrożenie jest wysokie

Nie mamy do czynienia z żadnymi sygnałami ze strony Rosji, że następuje jakaś deeskalacja, więc potencjalne zagrożenie jest rzeczywiście wysokie –...

zobacz więcej

Sejmowa komisja przyjęła w środę projekt uchwały ws. wezwania państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu działań i możliwej agresji Federacji Rosyjskiej. Projekt powstał na bazie poselskiego projektu uchwały autorstwa Lewicy oraz projektu przedstawionego przez Prezydium Sejmu.

Podczas debaty na sali plenarnej poparcie dla projektu uchwały zadeklarowały kluby PiS, KO, Lewicy PSL i koło Polska 2050. Projekt uchwały krytykowała Konfederacja, nie wskazując jednak, jak zagłosują jej posłowie.

W czwartkowym głosowaniu projekt uchwały poparło 456 posłów, przeciw był tylko poseł Konfederacji - Grzegorz Braun. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała głosi, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie. Aktywność ta stwarza poważne ryzyko wywołania konfliktu zbrojnego i zdestabilizowania Europy, co godzi w interesy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zobacz także: Powtórka z Hiroszimy? „Jeśli rosyjskie siły zostaną zaatakowane przez kraj NATO”


„Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej” – czytamy w przyjętej uchwale.

Hiszpańskie okręty wojenne wzmocnią siły morskie NATO na Morzu Czarnym

W odpowiedzi na apel dowództwa NATO hiszpańskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o wysłaniu trzech okrętów wojennych na Morze Czarne w związku...

zobacz więcej

Jak wskazano, jednym z wyrazów obecnego kryzysu jest presja energetyczna Federacji Rosyjskiej skierowana przeciw państwom Unii Europejskiej i z nią stowarzyszonym. „Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który rozbija jedność europejską wobec agresywnych działań Federacji Rosyjskiej” – oświadczyli posłowie.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie. Doświadczeni historią XX wieku, uznajemy za nasz obowiązek — jako kraju członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej — wezwanie naszych sojuszników i partnerów do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie” – głosi sejmowa uchwała.

Zobacz także: Stoltenberg: Rosja nie będzie decydować, kto jest członkiem NATO


Jak podkreślili posłowie, Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym. „Integralność jej terytorium, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie mogą być w żaden sposób łamane. Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości. Droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO musi pozostać otwarta, a jej prawo do akcesji jest bezdyskusyjne” – czytamy w uchwale.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich inicjatyw zmierzających do wsparcia Ukrainy” – zakończyli posłowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej