RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy uparcie odmawiają Ukrainie broni. „W przypadku agresji mamy NS2”

Jak Niemcy zachowają się w sprawie Nord Stream 2? (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)
Jak Niemcy zachowają się w sprawie Nord Stream 2? (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w sytuacji ataku na Ukrainę. – W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szerokie spektrum odpowiedzi, w tym Nord Stream 2 – powiedziała w czwartek w Bundestagu podczas debaty o konflikcie ukraińskim. Minister powtórzyła też, że nie zgadza się na dostawy broni. Nie należy „zamykać drzwi do deeskalacji, które tak nieśmiało otwierają się na nowo właśnie w tej chwili” – stwierdziła w nawiązaniu do środowych rozmów między Rosją, Ukrainą, Niemcami i Francją.

Więcej żołnierzy NATO na wschodniej flance? Bazy w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech

Niezależnie od tego, czy Rosja zaatakuje Ukrainę, NATO szykuje się do rozszerzenia swojej obecności w Europie. Jak podaje CNN, Sojusz zamierza...

zobacz więcej

– Tak, chcemy dialogu przez cały czas – podkreśliła jednocześnie Baerbock. – Kiedy się rozmawia, to się nie strzela – podkreśliła. Ale chodzi też o „twardość, która jasno daje do zrozumienia: fundamenty europejskiego porządku pokojowego nie podlegają negocjacjom” – powiedziała minister.

Niemcy i ich sojusznicy „dali jasno do zrozumienia, że ponowna akcja militarna przeciwko Ukrainie będzie miała ogromne konsekwencje dla Rosji”.

Baerbock odrzuciła zarzuty, że Niemcy nie wspierają Ukrainy w wystarczającym stopniu – pisze dziennik „Welt”. Mówiła o wsparciu gospodarczym i współpracy, ale także o pomocy w dziedzinie wojskowości.

CZYTAJ TAKŻE: Przyszłość NS2 niepewna? Niemiecki minister za dywersyfikacją dostaw gazu

Dostawy hełmów „na prośbę Ukrainy”


Jak pisze niemiecka gazeta, dostawa 5 tys. hełmów wojskowych odbywa się „na prośbę Ukrainy”, a Niemcy uczestniczą obecnie w remoncie schronu pod Odessą i w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. Minister spraw zagranicznych powtórzyła też, że nie zgadza się na dostawy broni. Nie należy „zamykać drzwi do deeskalacji, które tak nieśmiało otwierają się na nowo właśnie w tej chwili” – stwierdziła w nawiązaniu do rozmów, które odbyły się w środę w tzw. formacie normandzkim między Rosją, Ukrainą, Niemcami i Francją.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej