RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Niemiecka machina śmierci!” Setki wpisów polityków

Niemiecki obóz Auschwitz  (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Niemiecki obóz Auschwitz (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w sieci pojawiło się wiele wpisów dotyczących tej straszliwej zbrodni. Premier Morawiecki przypomniał, że liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, a prezydent Duda wziął udział w akcji #WeRemember. „Trzeba mówić i zawsze pamiętać o ofiarach kaźni zgotowanej przez Niemców podbitym narodom” – apelują polscy posłowie i europosłowie.

Warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał mapę przedstawiającą największe niemieckie obozy koncentracyjne i niemieckie obozy śmieci w granicach tzw. Wielkich Niemiec w latach 1941-1944.

Zobacz także ->  Auschwitz. Miejsce męczeństwa ponad miliona ludzi

Wyszczególniono tam m.in. Auschwitz, Bełżec, Dachau, Stutthof, Treblinkę, Majdanek, Ravensbruck czy Buchenwald.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie były to zbrodnie dokonane przez bezimiennych nazistów, którzy „tylko wykonywali rozkazy”, ale przez funkcjonariuszy nazistowskiego państwa niemieckiego.

„Z metodyczną, zaplanowaną skutecznością wprowadzali w życie swój diabelski plan, ustalony i potwierdzony na konferencji w Wannsee, której rocznicę obchodziliśmy tydzień temu” – napisał szef rządu.

Przypomniał, że liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, a jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci.

Zobacz także ->  Szef unijnej dyplomacji: Nikt nie powinien zapomnieć o zbrodniach Niemców

Morawiecki dodał, że „kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata, czyli KL Auschwitz-Birkenau”.„27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pamiętamy!” – dodał prezydent Andrzej Duda publikując swoje zdjęcie z kartką „#WeRemember”. „Nie ma słów, którymi można w pełni opisać skalę zbrodni popełnionej przez Niemców w obozie zagłady Auschwitz” – oceniła Beata Szydło.

Europosłanka PiS zaznaczyła, że trzeba mówić, i trzeba zawsze pamiętać o ofiarach kaźni zgotowanej przez Niemców podbitym narodom.

„27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 r. został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau” – brzmi wpis na profilu Anny Zalewskiej.

Zobacz także ->  „Hajlowała” do zdjęcia w Auschwitz. 29-letnia obywatelka Kanady zapłaci grzywnę

„Pamiętajmy, kto był katem, a kto ofiarą nieludzkich zbrodni na polskiej ziemi” – zaapelowała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przypomniało słowa, jakie wypowiedział w tym miejscu wiele lat temu papież Jan Paweł II.

„Klękam na tej Golgocie naszych czasów, na tych mogiłach w ogromnej mierze bezimiennych, jak gigantyczny grób nieznanego żołnierza. Klękam przy wszystkich po kolei tablicach Brzezinki, na których napisane jest wspomnienie ofiar Oświęcimia” – czytamy. „Uczcijmy pamięć ofiar ludobójstwa, którego dopuścili się Niemcy pod przywództwem Adolfa Hitlera” – zaapelował również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Poseł Lewicy Tomasz Trela napisał na Twitterze, że „nienawiść i uprzedzenia prowadzą tylko do bólu, cierpienia i śmierci”.

„Nie można pozwolić, by powtórzyło się piekło tamtych dni” – napisał. „Strzeżmy prawdy o tych tragicznych wydarzeniach i nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, nie wolno nam zapomnieć” – zaznaczył lider PSL Władysław Kosiniak–Kamysz. Rzecznik Prasowy MSZ Łukasz Jasina zachęcił do włączenia się w akcję #WeRemember.

„Celem kampanii jest upamiętnienie ofiar Holokaustu oraz przeciwdziałanie wszelkim objawom nienawiści i antysemityzmu w przestrzeni publicznej” – napisał.

„W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wspominamy ofiary, ale i pamiętamy o tym, że eksterminacja Żydów podczas II Wojny Światowej zaczęła się od straszenia i niechęci wobec inności” – napisała posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zdjęcia z tabliczką „WeRemember” opublikowali również senatorowie. Z kolei europosłanka Beata Kempa przypomniała historię rodziny Ulmów.

„Pomagali ratować Żydów. Zapłacili za to najwyższa cenę - całą rodzinę rozstrzelano!” – napisała. Około dwudziestu byłych więźniów weźmie udział w uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau.

Główne obchody rozpoczną się o 16.00 w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Mimo obecności między innymi premiera Francji i grupy kilkunastu dyplomatów przemawiać będą tylko byli więźniowie – zapowiadał Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej