RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czy powstanie komisja ws. podsłuchów? Mejza składa propozycję opozycji

Łukasz Mejza zwrócił się z propozycją do opozycji (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Łukasz Mejza zwrócił się z propozycją do opozycji (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Poseł Łukasz Mejza (niez.) przedstawił skierowaną do liderów opozycji propozycję, że mógłby zagłosować za powołaniem komisji śledczej ws. inwigilacji, pod warunkiem, że analogiczna komisja powstanie w sprawie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a on sam zostanie odwołany ze stanowiska. – Szkoda to nawet komentować – odpowiedział Tomasz Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej.

Wątpliwości ws. raportu Citizen Lab. W czasie infekcji Pegasusem telefon Kołodziejczaka... nie istniał?

W środę Michał Kołodziejczak przedstawił raport, który otrzymał z Citizen Lab. Wynika z niego, że lider Agrounii był inwigilowany przez system...

zobacz więcej

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zapowiedział, że zamierza złożyć wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021.

Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. Poparcie dla powołania takiej komisji zapowiedzieli posłowie m.in. KO, PSL, Lewicy, Konfederacji, Porozumienia czy Polskich Spraw.

Mejza złożył propozycję opozycji


– Wspieram rząd Zjednoczonej Prawicy i zrobię wszystko, żeby w szczególnie tak trudnej sytuacji międzynarodowej opozycja nie doszła do władzy, dlatego że, jak uważam, byłaby to ogromna tragedia dla naszego kraju. Jest jednak jedna sprawa, z którą mogę się z opozycją zgodzić i opozycję wesprzeć – to sprawa komisji śledczej ds. Pegasusa – oświadczył na konferencji prasowej w czwartek b. wiceminister sportu, który pozostaje posłem niezrzeszonym.

Według niego, obecny hipotetyczny rozkład głosów w Sejmie w tej sprawie to 230 do 230, a jego głos przeważyłby szalę.

Sienkiewicz o powołaniu komisji śledczej ws. podsłuchów. „Absolutny humbug polityczny”

Czy Sejm powoła komisję śledczą ws. domniemanych podsłuchów? O tym właśnie, jak mówił Borys Budka, miał zamiar porozmawiać z nim Bartłomiej...

zobacz więcej

Mejza powiedział, że chce złożyć opozycji, a w szczególności liderowi PO Donaldowi Tuskowi, propozycję: zapowiedział, że może zagłosować za powołaniem komisji śledczej, jeżeli spełnione zostaną dwa warunki.

– Pierwszy warunek jest taki, że wraz z komisją ds. Pegasusa powstanie komisja śledcza do sprawy marszałka Grodzkiego, która zbada sprawę trzeciej osoby w państwie. Drugi warunek to taki, że marszałek Grodzki zostanie zdymisjonowany – powiedział.

– Jak sobie państwo przypomnicie, kilka tygodni temu miała miejsce potężna nagonka na moją osobę, na podstawie fake newsów i faktów medialnych. W przypadku marszałka Grodzkiego mamy zeznania świadków z imienia i nazwiska pod przysięgą; proszę zobaczyć, jaki to jest kaliber sprawy – mówił Mejza, odnosząc się do wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego.

Siemoniak: Szkoda komentować taką propozycję


Tomasz Siemoniak (KO) ocenił, że takich propozycji „nie powinno się nawet komentować”. Jego zdaniem poseł Mejza „jest ostatnią osobą”, która powinna stawiać tego typu warunki i sam powinien rozliczyć się z formułowanych wobec niego zarzutów, a nie żądać ustąpienia trzeciej osoby w państwie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej