RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rewolucja w emeryturach. Seniorzy zabrali głos [WIDEO]

Emerytury bez podatku zmieniły sytuację seniorów (fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)
Emerytury bez podatku zmieniły sytuację seniorów (fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało w sieci komentarze seniorów zapytanych o wysokość ich emerytur. Większość przyznała, że przez wiele lat ich świadczenia rosły zaledwie po kilkanaście złotych. W ostatnim czasie dostali nie tylko 13. i 14. emeryturę, ale również emerytury bez podatku związane z Polskim Ładem. – Dla nas to są poważne sumy – przekonują.

Dlaczego Ukraina blokuje transport przez Polskę? Oto powody

Pociągi jadące ze Wschodu do Europy przez Polskę są blokowane przez stronę ukraińską. Prezes zarządu spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa...

zobacz więcej

Pan Krzysztof jest na emeryturze od 11 lat. – Dostałem zwrot podatku w pełnej kwocie. Dostałem 13. emeryturę, 14. emeryturę i to jest bardzo, bardzo, bardzo duża pomoc dla mojej rodziny – zaznaczył. Podkreślił, że dzięki emeryturze bez podatku będzie mógł sobie pozwolić na rzeczy, na które do tej pory mu nie wystarczało.

Jego koleżanka, 75-letnia pani Teodozja, dodała, że wzrost świadczenia bardzo jej pomógł. – Bo ja mogę sobie przeznaczyć na jakieś inne cele te parę groszy, a tak naprawdę nie parę groszy, bo to są poważne sumy – oceniła.

Zobacz także:   Kościński: Każdy, kto otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśliło, że jednym z kluczowych rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, które weszło w życie 1 stycznia, jest emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.

„Dla emerytów i rencistów, którzy mają świadczenia do 4920 zł brutto, świadczenia na rękę są od stycznia wyższe. W ramach systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej grupie jest ponad 8 mln osób” – podkreślano.



Pani Aniela mieszka w Białaczowie. Jak mówi, dzięki emeryturze bez podatku realnie zyska.

– Nie tak jak dawniej, to się dostawało pięć złotych na podwyżki. Potrafiłam sobie teraz kupić mebelki do nowej łazienki – powiedziała.



– To jest duże wsparcie finansowe dla emerytów, rencistów – oceniła również pani Danuta.

– Będę miała emeryturę bez podatku i w ciągu całego roku zbierze się fajna kwota, którą można przeznaczyć na swoje cele i pasje – dodała.



Pani Teresa podkreśla, że miała troje dzieci, a teraz została sama. – Emerytury mam 1400 zł, a teraz dostałam 80 zł więcej, bo podatku nie wzięli – stwierdziła. Przyznała, że 13. i 14. emerytura bardzo się jej przydały.

– Dawniej tamten rząd to podnosił o dwa złote – wspomina.

Pani Anna z Ostrołęki przyznała, że wyższą emeryturę związaną z Polskim Ładem wykorzysta na turnusy rehabilitacyjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej