RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przemyt skór krokodyli. W paczkach miała być używana odzież [WIDEO]

Mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w dwóch przesyłkach ze Stanów Zjednoczonych, w których miała być używana odzież, zabezpieczyli 42 skóry krokodyli – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

Zuchwały przemyt. Czterometrowe skóry pytonów w ukraińskim busie

Skóry pytona siatkowego bez odpowiednich zezwoleń przewoził 37- letni Ukrainiec, który podróżował busem do Polski. – Znajdowały się w jego bagażu,...

zobacz więcej

Według informacji rzeczniczki IAS w Warszawie funkcjonariusze z Oddziału Celnego I w Pruszkowie zatrzymali do kontroli dwie przesyłki ze Stanów Zjednoczonych. – Zgodnie z deklaracją miały zawierać używaną odzież – podała Justyna Pasieczyńska.

– Zamiast odzieży, w paczkach znajdowało się po 21 skór zwierząt z gatunku krokodylowatych oraz po 4 portfele wykonane z tworzywa przypominającego skórę krokodyla. Każda z paczek ważyła ponad 15 kg i miała trafić do innej osoby, ale pod ten sam adres – przekazała.

Funkcjonariusze potwierdzili, że zatrzymane skóry to okazy objęte ochroną w ramach konwencji CITES, zwaną też konwencją waszyngtońską. – Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi – podkreśliła.

Zamiast tonerów – rogi nosorożca. Udaremniono gigantyczny przemyt

Celnicy w Republice Południowej Afryki przechwycili rogi nosorożców o łącznej wartości ponad 3,5 mln dolarów. Miały one zostać nielegalnie...

zobacz więcej

– Obecnie obejmuje ochroną ponad 30 tys. gatunków zwierząt i roślin, niezależnie od tego, czy handel odbywa się okazami żywymi lub martwymi, ich częściami (np. kość słoniowa lub skóra) lub produktami otrzymanymi z tych gatunków (np. lekarstwa wyprodukowane ze zwierząt lub roślin) – tłumaczyła.

Przypomniała, że ponad 800 gatunków zwierząt i roślin jest objętych ścisłą ochroną, co oznacza, że handel nimi jest całkowicie zabroniony. – W pozostałych przypadkach przewóz wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia i świadectwa CITES – powiedziała.

Zobacz także: Wilk przerobiony na dywanik w pocztowej przesyłce z Kanady


– Za przywóz bez odpowiednich dokumentów zwierząt lub roślin objętych ochroną CITES, grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat lub obie kary łącznie – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej