RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe dokumenty ws. obozu dla dzieci w Łodzi. „Niemcy bardziej dbali o psy”

Obóz koncentracyjny dla dzieci w Łodzi funkcjonował w latach 1941–1945 (fot.  PAP/Roman Zawistowski, zdjęcie ilustracyjne)
Obóz koncentracyjny dla dzieci w Łodzi funkcjonował w latach 1941–1945 (fot. PAP/Roman Zawistowski, zdjęcie ilustracyjne)

Pracownicy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli w zasobach IPN dokumenty opisujące proces powstawania obozu koncentracyjnego Kinder-KL Litzmannstadt. Dotyczą spotkania w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy w listopadzie 1941 roku.

Odnaleziono groby dzieci zamordowanych przez Niemców w obozie koncentracyjnym

Historycy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi odkryli nieznane dotąd miejsca spoczynku dzieci z niemieckiego obozu...

zobacz więcej

Jak mówi dyrektor Muzeum dr Ireneusz Maj, Niemcy rozpatrywali utworzenie obozu dla polskich dzieci, które „zagrażają dzieciom niemieckim”.

– Na podstawie dokumentu można stwierdzić szokujący fakt, że oprócz rozpatrywania kwestii obozów dla dzieci i młodzieży zajęto się też sprawą miejsca, w którym miano szkolić psy dla wartowników niemieckich. Pracownicy urzędu bezpieczeństwa wykazali większą troskę wobec tych psów, którym należało zapewnić odpowiednie warunki w okresie zimowym, niż wobec dzieci – dodał.

Niemiecki obóz dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi działał w latach 1942–45. Według szacunków przeszło przez niego ponad 3 tys. dzieci, a kilkaset zmarło.

Dr Ireneusz Maj zaznacza, że małych więźniów dziesiątkowały trudy pracy, brutalność i sadyzm strażników oraz głód.

W ciągu dnia racje żywieniowe stanowiły: dwie kromki chleba, czarna kawa i coś, co przypominało zupę. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że te zwierzęta, o których mowa w dokumentach, miały lepsze wyżywienie niż polskie dzieci. Naszą rolą jest odkrywać tę historię, pokazywać brutalność totalitaryzmu niemieckiego – dodaje.

„Nauczono nas płakać bez łez”. Dzieci wspominają pobyt w niemieckim obozie [WIDEO]

– Był wrzesień, jak już się wcześniej robił mrok. Światła w wagonie nie zapalili. Te malutkie dzieci płakały, aż jęczały. Tego się nie da określić…...

zobacz więcej

Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi


Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt został utworzony przez okupacyjne władze niemieckie 1 grudnia 1942 r., a pierwsi mali więźniowie zostali przetransportowani do niego już kilka dni później – 11 grudnia. Obóz funkcjonował do 18 stycznia 1945 r., kiedy to załoga opuściła jego teren, zostawiając otwarte bramy i uciekając.

Z inicjatywą powstania Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi wystąpił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i to w jego biurze powstała Rada Programowa. Zostało utworzone 1 czerwca 2021 r. na mocy zarządzenia wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Prowadzone są rozmowy z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską dotyczące lokalizacji muzeum w miejscu, gdzie istniał obóz, czyli przy ul. Przemysłowej. O historii tego miejsca można przeczytać TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej