RAPORT

Wojna na Ukrainie

T-Mobile z miliardami przychodu i tylko 10 tys. zł podatku. Ostry spór

T-Mobile chce od ZPP miliona złotych (fot. Igor Golovniov/SOPA Images/ LightRocket via Getty Images)
T-Mobile chce od ZPP miliona złotych (fot. Igor Golovniov/SOPA Images/ LightRocket via Getty Images)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że w 2020 roku spółka T-Mobile zapłaciła w Polsce 10 tys. zł podatku CIT wobec przychodów sięgających ponad 9 mld zł. W tym czasie, firmy działające w tym samym sektorze telekomunikacyjnym miały odprowadzić na rzecz państwa nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej. T-Mobile uważa, że szacunki są błędne i wezwał ZPP do opublikowania przeprosin oraz zapłacenia na dobroczynny cel kwoty miliona złotych.

Dlaczego Ukraina blokuje transport przez Polskę? Oto powody

Pociągi jadące ze Wschodu do Europy przez Polskę są blokowane przez stronę ukraińską. Prezes zarządu spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa...

zobacz więcej

Zestawienie płatników CIT wśród wielkich firm działających w Polsce budzi duże zainteresowanie.

W październiku media obiegła informacja, że „operator sieci Play w ub.r. zapłacił 296,15 mln zł podatku CIT, a operator sieci Plus w ub.r. poniósł 196,58 mln zł kosztów podatku dochodowego”.

„Wielokrotnie mniej zapłacili pozostali dwaj czołowi operatorzy telekomunikacyjni. Orange Polska przy 11,84 mld zł przychodów i 204,5 mln zł dochodów oddał fiskusowi 146,9 tys. zł, natomiast T-Mobile Polska miał 9,11 mld zł wpływów, 956,3 mln zł dochodów i 10,4 tys. zł zapłaconego podatku dochodowego” – donosiły wirtualnemedia.pl.

Zobacz także:   „Płacę więcej podatków niż Orange i T-Mobile”. Ile podatku CIT płacą największe firmy?

W listopadzie ZPP opublikował raport pod tytułem „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm”. Zdaniem związku zawarte w nim informacje były dostępne publicznie już wcześniej i oszacowane przez resort finansów. „Okazało się, że pracujący Polacy płacą podatki w wysokości porównywalnej do niektórych międzynarodowych korporacji o wielomiliardowych obrotach” – alarmowało ZPP.

Oceniono więc, że spółka T-Mobile Polska, należąca do globalnej Grupy Deutsche Telekom, jest „rażącym i negatywnym przykładem”.

Zaskakujący wynik sondażu. Socjolog tłumaczy decyzję Polaków

Odwołania Mateusza Morawieckiego z funkcji premiera przed końcem kadencji nie chce ponad połowa Polaków. W tej grupie są nawet wyborcy PO, PSL czy...

zobacz więcej

Mocna odpowiedź T-Mobile


Teraz T-Mobile Polska poinformował o tym, że 18 stycznia przesłał na adres Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wezwanie do zaprzestania publikacji wspomnianego materiału, „w niepełny i nierzetelny sposób opisującego realizację obowiązków podatkowych przez T-Mobile Polska”.

„Informujemy, że w roku 2021 T-Mobile Polska S.A. odprowadziło do polskiego budżetu w postaci podatku CIT ponad 137 mln zł” – napisano w oświadczeniu operatora.

Zobacz także:  Ministerstwo Finansów podało największych podatników CIT

„Płacenie podatków traktujemy jako element społecznej i gospodarczej odpowiedzialności firmy, stosując się do wszystkich zobowiązań wynikających z obowiązującego w Polsce prawa. Telekom zapewnia, że w 2016 r. wniósł do budżetu państwa opłaty za zakup częstotliwości w wysokości ponad 4 mld zł. Kwota ta, będąca dla firmy kosztem, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym spowodowała powstanie straty, którą to firma była zgodnie z prawem uprawniona rozliczyć poprzez obniżenie podstawy opodatkowania” – dodano.

Rekordowe przychody PKN Orlen. Obajtek: Skutecznie realizujemy założenia strategii

Polski Koncern Naftowy Orlen wypracował w ubiegłym roku 131,6 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 10,2 mld zł zysku netto – poinformowała spółka w...

zobacz więcej

ZPP: System podatkowy skrajnie niesprawiedliwy


Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zdecydował się zorganizować w tej sprawie specjalną konferencję prasową. Działanie spółki ocenił jako „próbę zastraszenia”.

Stwierdzono, że w latach 2016–2020 T-Mobile zapłaciło w Polsce niecałe 31 tys. zł podatku CIT przy przychodach sięgających ponad 43 mld zł. W tym samym okresie spółka otrzymała pomoc publiczną o wartości ponad 800 tys. zł – a zatem 25 razy wyższej niż zapłacony przez nią podatek dochodowy.

Zobacz także:   Zarabiają setki milionów, ale podatków w Polsce płacić nie chcą

– Nasz raport pokazał, że polski system podatkowy jest skrajnie niesprawiedliwy: umożliwia największym firmom legalne płacenie podatku w minimalnej wysokości, bezwzględnie obciąża natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby pracujące – stwierdził Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

– Podkreślanie tego faktu oczywiście nie jest w smak części firm, które na tle branżowej konkurencji płacą zadziwiająco niski podatek. Pismo od T-Mobile traktujemy jednoznacznie jako próbę szantażu i zamknięcia nam ust. Mam jednak złą wiadomość: ZPP w dalszym ciągu będzie walczył o wprowadzenie jasnych, sprawiedliwych i równych reguł podatkowych uniemożliwiających agresywną optymalizację. Żadne wezwania do zapłaty milionowych sum nas przed tym nie powstrzymają – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej