RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białoruskie służby i Irakijczycy forsowali polską granicę

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięcioosobowa grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę. W patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami – przekazała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Dodała, że wszyscy imigranci zostali zatrzymani.

Żaryn: Białoruś zainteresowana utrzymywaniem „pełzającej” formy granicznego napięcia

Białoruś będzie zainteresowana utrzymywaniem „pełzającej” formy granicznego napięcia z udziałem migrantów – powiedział w środę rzecznik ministra...

zobacz więcej

Rzeczniczka SG poinformowała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych trzy grupy imigrantów próbowały przekroczyć nielegalnie granicę polsko–białoruską. – Jedna grupa była pięcioosobowa, druga sześcioosobowa, a w trzeciej było 11 osób. Grupy te próbowały przekroczyć granicę w środę około godz. 3 nad ranem, druga przed godz. 10 i trzecia o około godz. 15 – podała por. Anna Michalska.

– W grupach były różne nacje. Był na przykład obywatel Nigerii, Ghany, Tadżykistanu, Syrii, Egiptu i Jemenu – wyliczała.

Wskazała, że próby przekroczenia granicy przez te grupy nie były siłowe. – Przecinali concertinę i zostali zatrzymani przy linii granicy. Jedna z osób trafiła do szpitala prawdopodobnie z odmrożeniami – zaznaczyła.

Koparki na granicy z Białorusią. Ruszyła budowa zapory [WIDEO]

– Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej; to największa inwestycja w historii formacji – poinformowała we wtorek Straż Graniczna....

zobacz więcej

Przekazała także, że w czwartek około godziny 3.30 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięciu obywateli Iraku siłowo forsowało granicę przy wsparciu białoruskich służb. – Przecięli concertinę, a w patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami – podkreśliła. Dodała, że wszyscy obywatele Iraku, którzy brali udział w siłowym forsowaniu granicy, zostali zatrzymani.

Dodała także, że w środę około godziny 12 funkcjonariusze z placówki SG w Michałowie zauważyli próby przejścia osób przez granicę. – Podchodzili pod granicę, a gdy my się pokazywaliśmy, oni się wycofywali – tłumaczyła rzeczniczka SG.

Niemal 40 tys. prób


W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie – 8,9 tys., w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., zaś w sierpniu – 3,5 tys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej