RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef unijnej dyplomacji: Nikt nie powinien zapomnieć o zbrodniach Niemców

Dziś obchodzimy rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego  Auschwitz (fot. Hulton Archive/Getty Images)
Dziś obchodzimy rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz (fot. Hulton Archive/Getty Images)

Każde państwo na całym świecie powinno uhonorować wszystkie ofiary Holokaustu, potępić negowanie i wypaczanie Holokaustu oraz rozwijać programy edukacyjne, które pomogą zapobiec ponownemu wystąpieniu ludobójstwa – oświadczył w czwartek, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell.

Auschwitz. Miejsce męczeństwa ponad miliona ludzi

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III...

zobacz więcej

– Nikt nigdy nie powinien zapominać o zbrodniach popełnianych przez nazistów. Ofiary nigdy nie powinny być zapomniane. Każde państwo na całym świecie powinno uhonorować wszystkie ofiary Holokaustu, potępić negowanie i wypaczenie Holokaustu oraz rozwijać programy edukacyjne, które pomogą zapobiec ponownemu wystąpieniu ludobójstwa – zadeklarował Borrell.

– W sytuacji szerzenia się dezinformacji, gdy wielu światowych przywódców robi kozły ofiarne z mniejszości, edukacja młodszych pokoleń na temat Holokaustu jest najlepszym antidotum. Jest to najlepsze narzędzie do walki z nietolerancją, bigoterią i zapewnienia, że przesłani​e „Nigdy więcej” będzie rozbrzmiewać w przyszłych pokoleniach – dodał.

Jego zdaniem dziś jest to jeszcze ważniejsze, gdyż odchodzą ostatni ocaleni z Holokaustu.

– Większości tych, którzy byli świadkami i przeżyli okropności II wojny światowej oraz mieli najjaskrawsze wspomnienia o Holokauście, nie ma już z nami – podkreślił Hiszpan.

– Antysemityzm i negowanie Holokaustu są niezgodne z uniwersalnymi wartościami. (...) Dziś i w nadchodzących latach pozostajemy bardziej zdecydowani niż kiedykolwiek w naszym zobowiązaniu, aby nigdy nie zapomnieć. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o wszystkich ofiarach i ich cierpieniu. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli w Holokauście, jesteśmy to winni ocalałym i jesteśmy to winni naszym przyszłym pokoleniom – skonkludował Josep Borrell.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej