RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaskakujący wynik sondażu. Socjolog tłumaczy decyzję Polaków

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki w Sejmie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki w Sejmie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Odwołania Mateusza Morawieckiego z funkcji premiera przed końcem kadencji nie chce ponad połowa Polaków. W tej grupie są nawet wyborcy PO, PSL czy Lewicy. – W opinii części społeczeństwa Mateusz Morawiecki nie odpowiada za „grzechy” PiS–u – mówi portalowi tvp.info socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński. Tłumaczy, że w związku z tym nawet wyborcy opozycji nie są specjalnie przeciwni premierowi.

Rozmowa Austin-Błaszczak. Tematem rozmieszczenie dodatkowych sił USA w Europie

Szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał w środę rano z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem na temat ewentualnego rozmieszczenia...

zobacz więcej

Z najnowszego sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM wynika, że przeciwko odwołaniu premiera jest aż 21 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 40 proc. wyborców Lewicy, 57 proc. wyborców PSL i Kukiz`15, a także 4 proc. wyborców Konfederacji.

– Najwięcej zwolenników poza PiS Mateusz Morawiecki powinien mieć w Platformie Obywatelskiej, jednak tam poziom zacietrzewienia i niechęci do rządzących jest tak daleki, że przeczą nawet własnym intuicjom światopoglądowo–politycznym – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info prof. Jabłoński.

„Ginący gatunek”


Socjolog KUL uważa, że można powiedzieć, iż obecny szef rządu jest „przedstawicielem ginącego gatunku, który kiedyś nazywał się liberalny konserwatysta”.

Zobacz także:   Sondaż: Odwołania premiera nie chcą nawet jego przeciwnicy

– Taka osoba charakteryzowała się wolnościowymi i wolnorynkowymi pomysłami na gospodarkę, choć potem wkomponowywano w to również konkretne funkcje państwa, a z drugiej strony było to konserwatywne podejście do spraw związanych z dziedzictwem greckim, rzymskim i chrześcijańskim. To stało u zarania Platformy i tam wydaje się powinno być najwięcej tego typu ludzi. Dziś okazuje się, że z różnych względów są oni jednak odporni na racjonalne argumenty – podkreśla.

Uznanie ludowców

Zbesztali Hołownię, ale mu się opłacało? Politolog o ostrym zderzeniu z wyborcami

Szymon Hołownia pojechał do Końskich krytykować PiS, a mieszkańcy wykrzyczeli mu w twarz, że kiedyś o 500+, panelach fotowoltaicznych i obniżkach...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info Arkadiusz Jabłoński komentuje również wysokie poparcie dla Morawieckiego w elektoracie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zobacz także:   Sondaż. Liderem Morawiecki, duża strata Tuska

– W przypadku PSL najbardziej docenia się zauważenie przez Mateusza Morawieckiego potrzeby redystrybucji dóbr przez państwo w ten sposób, aby działo się to z korzyścią dla najbiedniejszych – stwierdza.

– W dużej mierze chodzi tu więc o mieszkańców wsi, zatem tam jest chyba daleko idąca przychylność dla tego typu działań – dodaje.

„Technokrata”


Co ciekawe, w sumie ponad połowa Polaków nie zgadza się na odwołanie Mateusza Morawieckiego ze stanowiska premiera przed końcem obecnej kadencji - z czego 29,6 proc. zdecydowanie nie zgadza się na jego wcześniejsze odwołanie, zaś 21,7 proc. raczej się nie zgadza.

Śmierć polskiego żołnierza przy granicy polsko-białoruskiej

Żołnierz 9 Brygady Kawalerii Pancernej, stacjonujący przy granicy polsko-białoruskiej nie żyje – poinformowała 16 Dywizja Zmechanizowana. Według...

zobacz więcej

Z czego to wynika?

– W opinii części społeczeństwa Mateusz Morawiecki nie odpowiada za „grzechy” PiS–u. Mam tu na myśli wszystkie spory światopoglądowe, takie jak kwestie aborcji, mniejszości seksualnych czy wychowywania dzieci. Z kolei premier jest w tym wszystkim postrzegany jako osoba, która potrafi się odnaleźć i rozwiązywać konkretne problemy – mówi profesor.

Zobacz także:   Czy opozycja jest gotowa do przejęcia władzy? Są wyniki sondażu

Socjolog uważa, że Morawiecki jest wyrazisty światopoglądowo, ale „wiele osób odbiera go jako technokratę umiejącego liczyć, mającego dobre relacje w sferach polityki, finansjery i gospodarki międzynarodowej”.

– W związku z tym, nawet u osób, które są niechętne Zjednoczonej Prawicy, jest postrzegany jako ktoś, kto potrafi realnie coś zmieniać i wpływać na poziom życia Polaków. Nie zawsze jego decyzje są słuszne, ale są konkretne i można je realnie wprowadzać w życie – podsumowuje ekspert.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej