RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rekordowe przychody PKN Orlen. Obajtek: Skutecznie realizujemy założenia strategii

Polski Koncern Naftowy Orlen wypracował w ubiegłym roku 131,6 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 10,2 mld zł zysku netto – poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Dodano, że zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł 14,2 mld zł.

Przyszłość NS2 niepewna? Niemiecki minister za dywersyfikacją dostaw gazu

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck opowiedział się za zwiększeniem dywersyfikacji dostaw gazu. W Bundestagu szef Zielonych stwierdził, że...

zobacz więcej

Jak podała spółka, w wypracowaniu rekordowych wyników największy wkład miały obszar petrochemii, energetyki i rafinerii, a 13 proc. zysku całego Koncernu było udziałem segmentu detalicznego w Polsce.

„Skutecznie realizujemy założenia strategii, rozwijając i jednocześnie wykorzystując potencjał całej Grupy Orlen. W połączeniu z efektywnym zarządzaniem przynosi to oczekiwane rezultaty. Rekordowe wyniki, które osiągnęliśmy w 2021 roku, to efekt naszej właściwej decyzji o dywersyfikacji działalności” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Konsekwentnie inwestujemy w nasz podstawowy biznes w Europie Środkowej. Mamy silne fundamenty finansowe i jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania. To przede wszystkim budowa zintegrowanego koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Wypracowany w minionym roku zysk przyczyni się do realizacji naszych kolejnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Będą one wzmacniać pozycję koncernu na międzynarodowym rynku, budując jego trwałą wartość dla akcjonariuszy i siłę polskiej gospodarki” – dodał prezes.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej