
Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, wchodzi w czwartek w życie. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS–CoV–2 w punktach aptecznych.
Epidemia koronawirusa w Polsce przekroczyła kolejną barierę. W środę 26 stycznia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 53 420 nowych...
zobacz więcej
W załączniku do rozporządzenia wskazano podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby opieki farmaceutycznej, którą ten będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki.
Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS–CoV–2. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie.
Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID–19, powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno–szkoleniowego apteki.
Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS–a lub przez konto IKP.
Od czwartku wraca nauka zdalna. Zmiany, jak wyjaśnił minister edukacji Przemysław Czarnek, zapadły w stosunku do uczniów klas od V do VIII szkół...
zobacz więcej
Minister Zdrowia przypomina w komunikacie opublikowanym w środę na swojej stronie o obowiązku sprawozdawania wszystkich wyników testów diagnostycznych (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające).
Wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia znajduje się na stronie EWP.
Szkolenia dla farmaceutów
Jak poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, z zakresu zasad testowania i pobierania wymazu przeszkolono we wtorek i środę ok. 5 tys. farmaceutów.
Zgodnie z rozporządzeniem farmaceuci będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls, saturacja krwi, pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist–Hip Ratio).
Farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C–reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.