RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Od czwartku testy na koronawirusa można wykonać także w aptekach

Farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy (fot. Tom Pennington/Getty Images)
Farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy (fot. Tom Pennington/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, wchodzi w czwartek w życie. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS–CoV–2 w punktach aptecznych.

Nowy rekord zakażeń koronawirusem – raport Ministerstwa Zdrowia z 26 stycznia 2022

Epidemia koronawirusa w Polsce przekroczyła kolejną barierę. W środę 26 stycznia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 53 420 nowych...

zobacz więcej

W załączniku do rozporządzenia wskazano podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby opieki farmaceutycznej, którą ten będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki.

Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS–CoV–2. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie.

Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID–19, powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno–szkoleniowego apteki.

Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS–a lub przez konto IKP.

Nauka zdalna – co ze studentami? Minister Czarnek wyjaśnia

Od czwartku wraca nauka zdalna. Zmiany, jak wyjaśnił minister edukacji Przemysław Czarnek, zapadły w stosunku do uczniów klas od V do VIII szkół...

zobacz więcej

Minister Zdrowia przypomina w komunikacie opublikowanym w środę na swojej stronie o obowiązku sprawozdawania wszystkich wyników testów diagnostycznych (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające).

Wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia znajduje się na stronie EWP. 

Szkolenia dla farmaceutów


Jak poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, z zakresu zasad testowania i pobierania wymazu przeszkolono we wtorek i środę ok. 5 tys. farmaceutów.

Zgodnie z rozporządzeniem farmaceuci będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls, saturacja krwi, pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist–Hip Ratio).

Farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego
(cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C–reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej